Coda
Stanisław Cejrowski
fot. Stanisław Bokowy

Stanisław Cejrowski

Paweł Brodowski


Wieczorem 14 kwietnia br. zmarł w Elblągu Stanisław Cejrowski, 69, jeden z najbardziej zasłużonych działaczy i animatorów polskiego jazzu.

Jeszcze tydzień temu zabierał głos na Walnym Zjeździe Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Był w odwiedzinach świątecznych u siostry, we wtorek nagle poczuł silne bóle brzucha, o godz. 16.00 wezwano pogotowie, lekarz doradził odpoczynek. Cejrowski położył się do łóżka o 19.00, pół godziny później zasnął na zawsze.

Pochowany zostanie w sobotę 18 kwietnia o godzinie 10.00 na cmentarzu w Pelplinie (woj. pomorskie, koło Tczewa).

Urodził się 22 maja 1939 roku w Skórczu. Ukończył Wydział Fizyki na Uniwersytecie Toruńskim. Już w czasie studiów rozpoczął działalność na polu muzyki, kierując Studenckim Studiem Radiowym. Na początku lat 60. utworzył w Elblągu klub jazzowy El-Club przy słynnej Galerii El. W roku 1964 zorganizował tam pierwszy na świecie Międzynarodowy Konkurs Kopert Płyt Jazzowych, do jury zaprosił kilka osobistości ze świata jazzu, m.in. Lubomira Doruzkę z Czechosłowacji, Romana Waschko i Jana Byrczka z Polskiej Federacji Jazzowej. Waschko i Byrczek nakłonili energicznego działacza, by przeniósł się do stolicy.

Gdy w roku 1965 Federacja uzyskała koncesję Ministerstwa Kultury, Cejrowski stanął na czele Biura Koncertowego, które zostało niebawem przekształcone w Agencję Koncertową. Był to okres dynamicznego rozwoju tej organizacji. Pod jej auspicjami obok zespołów jazzowych działały również czołowe zespoły rockowe, m.in. Akwarele Czesława Niemen i No To Co, którego Cejrowski był osobiście menedżerem.

Jego nazwisko widnieje w stopce redakcyjnej pierwszego numeru JAZZ FORUM z grudnia 1965 roku. Był też razem z Janem Byrczkiem organizatorem kolejnych festiwali Jazz Jamboree, na których w latach 70. występowały największe gwiazdy – jak np. Charles Mingus, Elvin Jones, McCoy Tyner, Stan Getz, Benny Goodman, Sonny Rollins, Orkiestra Duke’a Ellingtona, Woody’ego Hermana, Thada Jonesa-Mela Lewisa i wiele innych słynnych big bandów.

Na początku lat 70. Stanisław Cejrowski powołał do życia Lubelskie Spotkania Wokalistów Jazzowych, Nadbałtyckie Spotkania Jazzowe – Jazz Jantar, był przy narodzinach Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, uruchomił Klub Płytowy PSJ „Biały Kruk Czarnego Krążka”. Od roku 1974 do 1980 pełnił funkcję Sekretarza Generalnego PSJ – wówczas dużej ogólnopolskiej organizacji z oddziałami i biurami koncertowymi w kilku miastach. Doprowadził do otwarcia pod egidą PSJ warszawskich klubów jazzowych, Maxim (1975), a następnie Akwarium (1977). Jego awanturniczy duch sprawił, że w roku 1981 wybrał się własnym samochodem z grupą Extra Ball w podróż po Stanach Zjednoczonych, od Nowego Jorku do Reno w Newadzie, i z powrotem.

W okresie od 1981 do 1985 r., gdy w PSJ nastała era Tomasza Tłuczkiewicza, Cejrowski kierował Stołeczną Estradą. W roku 1994 reaktywował Old Jazz Meeting – Złotą Tarkę, który to festiwal przeniósł z Warszawy do Iławy, gdzie z jego inicjatywy zbudowano Amfiteatr im. Louisa Armstronga. Przez dziesięć lat był menedżerem swojego syna, Wojtka Cejrowskiego (program telewizyjny „WC Kwadrans”), zaś w latach 1995 - 97 organizatorem „Ciemnogrodów” – głośnych zlotów w Osieku. W ostatnich latach działał w Komisji Promocyjnej Związku Artystów Wykonawców STOART.

Jedną z jego pasji było kolekcjonowanie plakatów jazzowych, które prezentował na wystawach w wielu krajach. Jego ostatnią ideą fixe były wysiłki mające na celu utworzenie Izby Pamięci Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach na Białorusi, gdzie podróżował wielokrotnie, prowadząc rozmowy z rodziną Czesława, lokalnymi władzami i  proboszczem tamtejszej parafii.

Był barwną postacią polskiego środowiska jazzowego, jednym z najbardziej przedsiębiorczych działaczy, człowiekiem niezwykle pracowitym,  o niespożytych siłach i determinacji.

Żegnaj Staszku! Trudno wyliczyć wszystkie Twoje liczne zasługi, wiele Tobie zawdzięczamy, będzie nam Ciebie bardzo brakowało.

Paweł Brodowski

 


Zobacz również

Antoni Żarski

Ratownik GOPR, pasjonat narciarstwa, przed laty perkusista jazzowy, zmarł 18 stycznia 2021. Więcej >>>

Maria Koterbska

Jedna z najwybitniejszych artystek polskiej estrady zmarła 18 stycznia 2021 w Bielsku-Białej. Więcej >>>

Sammy Nestico

Wybitny amerykański kompozytor, aranżer i bandleader zmarł 17 stycznia 2021 roku. Więcej >>>

Howard Johnson

Najwybitniejszy tubista jazzu nowoczesnego, multiinstrumentalista, zmarł w Nowym Jorku 11 stycznia 2021 roku. Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu