Aktualności
Krystyna ProńkoJAZZ CAFE POSK W LONDYNIE – CZWARTE URODZINY!

Tomasz FurmanekJuż cztery lata minęły od czasu, kiedy Marek Greliak otworzył po raz pierwszy dla publiczności drzwi tego jedynego polskiego klubu jazzowego w Wielkiej Brytanii. W rocznicowych koncertach 19 i 20 marca weźmie udział Krystyna Prońko.

Jazz Cafe POSK awansował do grona liczących się jazzowych venues na mapie Londynu  i zdołał przyciągnąć (oprócz wiernej polskiej) liczną  międzynarodową publiczność – co jest sukcesem nie lada. Na scenie klubowej pojawiło się już wiele znaczących nazwisk jazzu polskiego, brytyjskiego i międzynarodowego. 

Wymieńmy tu chociażby takie brytyjskie wokalistki jak Anita Wardell czy Christine Tobin – laureatki prestiżowej brytyjskiej nagrody BBC Jazz Awards w kategorii  Jazz Vocalist of the Year. Grali tu tak znani i cenieni muzycy jak Asaf Sirkis czy Yaron Stavi, zawsze mile widziany jest na scenie klubu młody muzyk Yuri Galkin, lider własnego big bandu, który zdobył  chyba wszystkie możliwe ważne nagrody w Wielkiej Brytanii jako kompozytor... Gościły tu gwiazdy folk-jazzu, m.in. Dunajska Kapelje czy Max Klezmer Band...

Jazz Cafe POSK, funkcjonujący w ramach Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie, obchodzi w marcu czwartą rocznicę działalności. Powołana do życia w marcu 2007 kawiarnia jazzowa POSKu, prowadzona przez Marka Greliaka z pomocą Janka Serafina (jeszcze jednego fanatyka jazzu), prezentuje  na cotygodniowych koncertach zarówno polskich, jak i zagranicznych wykonawców jazzowych. Dowodem popularności klubu jest fakt, ze w chwili obecnej na koncert na scenie Jazz Cafe czeka ponad 30 zespołów, a program jest już zamknięty do stycznia przyszłego roku.

Szczególną popularność wśród międzynarodowej londyńskiej publiczności zyskał sobie październikowy Festiwal Jazzu Wschodnioeuropejskiego, który w tym roku odbędzie się po raz czwarty. Ubiegłoroczny, odbywający się pod hasłem „Inspiracje Chopina w muzyce jazzowej”, był wielkim sukcesem artystycznym i frekwencyjnym gromadząc ponad 12 zespołów z Litwy, Macedonii, Serbii, Węgier i Polski. Kulminacyjny koncert z udziałem Leszka Możdżera i grupy Janusza Kohuta pobił wszelkie rekordy popularności i wiele zawiedzionych fanów jazzu niestety nie było w stanie zobaczyć wspaniałego pianisty, który w brawurowy sposób zagrał program ze swojej płyty „Chopin”. Jazz Cafe POSK gościł też u siebie, przy różnych okazjach, takie gwiazdy z Polski jak chociażby Krystyna Prońko, Jarek Śmietana czy Wojciech Karolak

Jazz Cafe przygarnęła pod swój dach polskich muzyków studiujących bądź mieszkających w Londynie, z których międzynarodowy zespół kierowany przez pianistę Tomasza Żyrmonta zdobywa sobie coraz większą popularność. Zespół nagrał niedawno swoją pierwszą płytę, częściowo sfinansowaną przez Jazz Cafe POSK, która miała już swoją premierę zarówno na scenie polskiego klubu, jak i w innych klubach jazzowych oraz na antenie popularnej londyńskiej stacji radiowej Jazz FM. Inni młodzi wykonawcy polscy coraz śmielej poczynający sobie na  londyńskich scenach jazzowych i związani z Jazz Cafe POSK to Monika Lidke (nagrywająca obecnie swój drugi album), Dominika Zachman czy niezwykle utalentowany młody gitarzysta Maciek Pysz.

W  rocznicowych koncertach w dniach 19 i 20 marca weźmie udział Krystyna Prońko ze swoim zespołem. Poprzedni koncert tej wybitnej wokalistki, w ramach trzeciej edycji Festiwalu Jazzu Wschodnioeuropejskiego w 2009 roku, uwieńczony został spektakularnym sukcesem artystycznym oraz przyciągnął ogromną publiczność. Wielu niepocieszonych wielbicieli artystki musiało odejść z tzw. „kwitkiem” z powodu braku miejsc. Koncerty Krystyny Prońko poprzedzone będą mini-recitalem londyńskiej wokalistki i kompozytorki Moniki Lidke.

26 marca zagra tu natomiast zespół polskiego gitarzysty Przemysława Strączka – również w ramach obchodów 4-tej rocznicy urodzin Jazz Cafe POSK, jedynego polskiego klubu jazzowego w UK, dumnie promującego kulturalne tradycje polskiej muzyki jazzowej.
Tomasz Furmanek

Jazz Cafe POSK, The Polish Social and Cultural Association Ltd, 238-S46 King Street, London W6 OKF, email: jazzcafe@posk.org
www.jazzcafeposk.co.uk
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm