Aktualności

Piotr Wyleżoł Human Things Sextet feat. Aga Zaryan & Dayna Stephens
Dobry Wieczór Jazz
10.03.2018 (sobota), godz. 19.30
Teatr Roma
Nowogrodzka 49
Warszawa

Bilety: eBilet.pl 

Piotr Wyleżoł Human Things Sextet w WarszawieKoncertowa premiera nowego albumu 10 marca w Teatrze Roma, w cyklu Dobry Wieczór Jazz

Dzień wcześniej, 9 marca, nakładem Polskich Nagrań wychodzi w serii Polish Jazz (vol. 79) nowy album Piotra Wyleżoła pt. „Human Things”, na CD i LP. Na koncercie w Teatrze Roma zespół wybitnego pianisty wystąpi w pełnej obsadzie, która wzięła udział w nagraniu płyty:

Piotr Wyleżoł - fortepian
Dayna Stephens - saksofon tenorowy i sopranowy
Robert Majewski - flugelhorn
Grzegorz Nagórski - eufonium
Michał Barański - kontrabas
Michał Miśkiewicz - perkusja
Aga Zaryan - śpiew
Grzegorz Dowgiałło - śpiewO swojej najnowszej płycie opowiada Piotr Wyleżoł w najnowszym numerze JAZZ FORUM 3/2018 w wywiadzie, jaki przeprowadził Roch Siciński.

Autor albumu mówi m.in.:

„Wszyscy na płycie są poniekąd gośćmi specjalnymi, bo każdy dobrany jest, aby dołożyć indywidualną część do całości. Chciałem oczywiście, żeby byli to wspaniali muzycy, ale też zwyczajnie fajni ludzie, którzy grając potrafią szczerze opowiadać o emocjach. Z Michałem Barańskim, Michałem Miśkiewiczem, Robertem Majewskim i Grzegorzem Nagórskim znamy się najlepiej, bo współpracujemy częściej, w różnych konstelacjach.

Przy realizacji „Human Things” (będącej zwieńczeniem trasy koncertowej) po raz pierwszy współpracowałem z Dayną Stephensem, ale dziś jest już częścią formacji. Mamy sporo wspólnych koncertów w kalendarzu i wiele planów... Wcześniej znałem go tylko z nagrań. Urzekła mnie głębia w jego muzyce, delikatny ton, brak pośpiechu i zbędnych fajerwerków w improwizacjach.

Cieszę się, że przyjął zaproszenie. W muzyce szukamy przeciwieństw, żeby być zaskakiwanym, albo podobieństw, żeby realizować wspólną wizję. To jest podobieństwo, bo kiedy słyszę, co gra Dayna, to w pełni go rozumiem, on wybiera te ścieżki, o które mi chodzi.

Podobnie intuicyjnie utożsamiam się z brzmieniem i estetyką Agi Zaryan. To wyjątkowa i wspaniała artystka, z którą znam się można powiedzieć od niemal „muzycznego dzieciństwa”. Wiedziałem, że w jej interpretacji „Human Things” nabierze głębi, odpowiedniego wyrazu, zabrzmi prawdziwie.

Grzesia Dowgiałło poznałem, kiedy przyszedł do mnie na zajęcia kilkanaście lat temu, będąc jeszcze nastolatkiem. Niewidomy muzyk, który okazał się postacią niezwykłą. Od początku onieśmielał mnie swoim talentem. Najpierw zaskoczyło mnie jak zapamiętywał standardy, a kiedy usłyszałem jego improwizacje i sposób, w jaki budował frazy to się zakochałem. Później z wyróżnieniem skończył studia pianistyczne na Akademii Muzycznej. Świetnie gra też na bębnach. Jeśli chodzi o śpiewanie, to w przeciwieństwie do fortepianu czy perkusji, nigdy nie studiował w tym kierunku. Jego wokal brzmi naturalnie i wyraża sto procent emocji, to głos płynący gdzieś z serca, co mnie ujmuje.”

Album „Human Things” recenzuje Tomasz Szachowski w najnowszym numerze JAZZ FORUM 3/2018. Oto jego konkluzja: „Nie spodziewałem się, że rok 2018 w krajowej fonografii rozpoczniemy od tak wybitnego nagrania! Piotr Wyleżoł jako pianista wart jest jak najlepszej oceny, ale na płycie ‘Human Things’ jest przede wszystkim autorem idei, którą udało się zrealizować z tak imponującym rezultatem.”

Koncert będzie rejestrowany przez Polskie Radio, retransmisja w Programie 3 tuż po koncercie, o godz. 21.00.

Opiekunem artystycznym cyklu „Dobry Wieczór Jazz” jest Krzysztof Herdzin.


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm