Listy
Adam Bałdych
fot. Andrzej Bernat

Adam Bałdych Up To Date

Andrzej Łodej


Z zainteresowaniem przeczytałem wywiad Andrzeja Winiszewskiego z Adamem Bałdychem w ostatnim numerze JF 10-11/2011. Niemniej uważam, że tytułem wstępu do tego wywiadu należało szerzej opisać wcześniejszą działalność skrzypka, m.in. w zespole Up To Date.

Warto przypomnieć, że pierwsza płyta Up To Date nosi tytuł „Hotel nadmorski”, została nagrana na przełomie sierpnia i września 2002 roku w Gdyni w studiu nagrań Piotra Prońko. Ciekawostką tego albumu jest to, że
oprócz dziewięciu własnych kompozycji członków zespołu znalazła się klasyczna jazz-rockowa kompozycja Joe Zawinula Birdland.

Druga płyta zespołu Up To Date „Imagination” nagrana została w tym samym składzie co pierwsza, dodatkowo w kilku nagraniach wzięli udział: gitarzysta Marek Raduli, saksofonista Patryk Woliński, wokalistka Irena Kijewska oraz wokalista Michał Malicki. Co ciekawe, na płycie powtarzają się cztery kompozycje z pierwszej płyty. Płyta wydana została w 2005 roku.

Uważam, że dobrze jest pamiętać o swoich pierwszych dokonaniach, nawet gdy nie są idealne, pozwalają jednak ocenić rozwój artystyczny muzyka. Zespół Up To Date od 2001 roku był zauważany i doceniany na wielu krajowych festiwalach jazzowych, m.in. otrzymał II nagrodę na międzynarodowym festiwalu jazzowym Jazz Juniors w Krakowie.

Mam nadzieję, że jeszcze wiele dobrego usłyszymy o nowej nadziei polskiej wiolinistyki jazzowej i doczekamy się wielu interesujących nagrań.

Andrzej Łodej, Dzierżoniów

P.S. Chyba doszło do małego błędu, który dotyczy daty powstania zespołu Damage Control.

 


Zobacz również

Potrójny błąd

Inny reżyser, inny kompozytor, inny film Więcej >>>

Sprostowanie

Wkradły się błędy do Jazz Forum 12/2018 oraz 1-2/2019 Więcej >>>

Sprostowanie

Do wywiadu z Branfordem Marsalisem wkradły się błędy (12/2015 Jazz Forum). Więcej >>>

To już 50 lat

Mój Boże. To już 50 lat. Sam jestem czytelnikiem JAZZ FORUM od ponad 40… Więcej >>>

JAZZ FORUM 1-2/2020

Aktualnie w sprzedaży
Więcej >>>

Live On Oslo

Loud Jazz Band

Płyta miesiąca

Joachim Kuhn & Mateusz Smoczyński

Speaking Sound

  • Ocena - 5
Linki
Z galerii

Jazz a Vienne 2013

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu