Listy
Adam Bałdych
fot. Andrzej Bernat

Adam Bałdych Up To Date

Andrzej Łodej


Z zainteresowaniem przeczytałem wywiad Andrzeja Winiszewskiego z Adamem Bałdychem w ostatnim numerze JF 10-11/2011. Niemniej uważam, że tytułem wstępu do tego wywiadu należało szerzej opisać wcześniejszą działalność skrzypka, m.in. w zespole Up To Date.

Warto przypomnieć, że pierwsza płyta Up To Date nosi tytuł „Hotel nadmorski”, została nagrana na przełomie sierpnia i września 2002 roku w Gdyni w studiu nagrań Piotra Prońko. Ciekawostką tego albumu jest to, że
oprócz dziewięciu własnych kompozycji członków zespołu znalazła się klasyczna jazz-rockowa kompozycja Joe Zawinula Birdland.

Druga płyta zespołu Up To Date „Imagination” nagrana została w tym samym składzie co pierwsza, dodatkowo w kilku nagraniach wzięli udział: gitarzysta Marek Raduli, saksofonista Patryk Woliński, wokalistka Irena Kijewska oraz wokalista Michał Malicki. Co ciekawe, na płycie powtarzają się cztery kompozycje z pierwszej płyty. Płyta wydana została w 2005 roku.

Uważam, że dobrze jest pamiętać o swoich pierwszych dokonaniach, nawet gdy nie są idealne, pozwalają jednak ocenić rozwój artystyczny muzyka. Zespół Up To Date od 2001 roku był zauważany i doceniany na wielu krajowych festiwalach jazzowych, m.in. otrzymał II nagrodę na międzynarodowym festiwalu jazzowym Jazz Juniors w Krakowie.

Mam nadzieję, że jeszcze wiele dobrego usłyszymy o nowej nadziei polskiej wiolinistyki jazzowej i doczekamy się wielu interesujących nagrań.

Andrzej Łodej, Dzierżoniów

P.S. Chyba doszło do małego błędu, który dotyczy daty powstania zespołu Damage Control.

 


Zobacz również

MKJazz Foto 2020 – Sprostowanie

MKJazz Foto 2020 – Sprostowanie  Więcej >>>

Potrójny błąd

Inny reżyser, inny kompozytor, inny film Więcej >>>

Sprostowanie

Wkradły się błędy do Jazz Forum 12/2018 oraz 1-2/2019 Więcej >>>

Sprostowanie

Do wywiadu z Branfordem Marsalisem wkradły się błędy (12/2015 Jazz Forum). Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu