Coda
Alex

Alex
(12 sierpnia 1949 - 17 września 2013)

Aleksandra Naumik-SandoyAlex, czyli Aleksandra Naumik-Sandoy, zmarła 17 września 2013 r. w swoim domu w Oslo w Norwegii. Miała 64 lata. Nie podano przyczyny śmierci.

Była w Skandynawii gwiazdą muzyki pop. Artykuł o jej śmierci norweski dziennik „Dagbladet” zatytułował: „Królowa funk-rocka Alex nie żyje”.

Przyszła na świat 12 sierpnia 1949 roku w Wilnie jako Aleksandra Naumik. Całą jej rodzinę zesłano na Syberię. W 1957 roku Naumikowie powrócili z zesłania na Litwę i na fali repatriacji przyjechali do Polski, zamieszkali w Kluczborku.

Aleksandra wcześnie ujawniła swój talent wokalny, zaczęła śpiewać w chórze szkolnym. W 1967 wystąpiła na festiwalu w Opolu w koncercie  „Debiuty” śpiewając z towarzyszeniem Alibabek piosenkę Rurka z kremem (w tym samym koncercie brał udział Czesław Niemen z pieśnią Dziwny jest ten świat). Naumik dołączyła do zespołu Quarum, ale tę współpracę przerwał ślub z norweskim reżyserem Haakonem Sandoyem, twórcą filmu „Dagny” (o Dagny Przybyszewskiej). Razem z mężem wyjechała do Norwegii (po 10 latach  rozeszli się).

W nowym kraju Aleksandra zdobyła błyskawicznie popularność, występując pod pseudonimem Alex. Wydany w 1977 roku debiutancki album „Alex” wszedł na listy bestsellerów i przyniósł jej wiele nagród. W 1983 roku hitem stał się singiel piosenkarki I Love Warszawa. Do kręgu jej bliskich współpracowników należał mieszkający w Sztokholmie pianista, kompozytor i aranżer Włodek Gulgowski. Alexandra zaangażowała się w pomoc dla antykomunistycznej opozycji w Polsce, jej niezłomna postawa stanęła niestety na przeszkodzie w dalszej karierze muzycznej.

W połowie lat 80. przeniosła się do USA. Współpracowała m.in. z grupą Sex Pistols, udzielała się jako autorka piosenek i producent. Mieszkała naprzemiennie w USA, Japonii i Norwegii.

 

 


Zobacz również

Joseph Jarman

Legendarny amerykański saksofonista zmarł 9 stycznia 2019. Miał 81 lat.  Więcej >>>

Nancy Wilson

Wielka amerykańska wokalistka zmarła 13 grudnia 2018 . Więcej >>>

Witold „Dentox” Sobociński

Wybitny operator filmowy, pionier polskiego jazzu zmarł 19 listopada 2018 roku. Więcej >>>

Roy Hargrove

Amerykański mistrz trąbki zmarł 2 listopada 2018 roku w szpitalu na Manhattanie na atak serca. Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu