Coda

Hans Kumpf

Alphonse MouzonSłynny amerykański drummer zmarł 15 grudnia 2016 roku.

Alphone Mouzon odszedł w wieku 68 lat po przegranej walce z rzadką chorobą nowotworową. Był wirtuozem bębnów, gwiazdą jazzu Fusion. Posiadał błyskotliwą technikę, porównywalną do Billy’ego Cobhama, z którym rywalizował, a nawet wdawał się w pojedynki.

Długa jest lista wielkich muzyków i zespołów, z którymi Mouzon współpracował: Weather Report (na pierwszym albumie), McCoy Tyner („Sahara”, „Song For My Lady”, „Song Of The New World”, „Enlightement”), Larry Coryell’s Eleventh House, Albert Mangelsdorff & Jaco Pastorius („Trilogy”), Miles Davis („Dingo”), Stevie Wonder, Eric Clapton, Jeff Beck, Carlos Santana i wielu, wielu innych liderów. Nagrał kilkanaście płyt pod własnym nazwiskiem.

W październiku 1982 roku występował ze swoim triem w Warszawie i we Wrocławiu na koncertach w ramach tzw. Manewrów Jazzowych, które zostały zorganizowane przez PSJ w miejsce odwołanego (w proteście przeciw stanowi wojennemu) Jazz Jamboree. Udzielił wtedy nam obszernego wywiadu, który opublikowany został w Jazz Forum (w edycji angielskiej i polskiej). Po raz ostatni w Polsce grał w Ostrowie Wielkopolskim w kwietniu 2013 roku z super grupą Miles Smiles na koncercie z cyklu „Jazz w Muzeum”


Zobacz również

Mike Hennessey

Słynny brytyjski krytyk jazzowy zmarł 23 sierpnia w wieku 89 lat. Więcej >>>

John Abercrombie

Amerykański gitarzysta zmarł po długiej chorobie na atak serca 22 sierpnia br. Więcej >>>

Geri Allen

Amerykańska pianistka i kompozytorka zmarła na raka 27 czerwca 2017 w Filadelfii.  Więcej >>>

Gregg Allman

Legendarny amerykański gitarzysta i wokalista blues-rockowy zmarł 27 maja 2017. Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu