Coda

Hans Kumpf

Alphonse MouzonSłynny amerykański drummer zmarł 15 grudnia 2016 roku.

Alphone Mouzon odszedł w wieku 68 lat po przegranej walce z rzadką chorobą nowotworową. Był wirtuozem bębnów, gwiazdą jazzu Fusion. Posiadał błyskotliwą technikę, porównywalną do Billy’ego Cobhama, z którym rywalizował, a nawet wdawał się w pojedynki.

Długa jest lista wielkich muzyków i zespołów, z którymi Mouzon współpracował: Weather Report (na pierwszym albumie), McCoy Tyner („Sahara”, „Song For My Lady”, „Song Of The New World”, „Enlightement”), Larry Coryell’s Eleventh House, Albert Mangelsdorff & Jaco Pastorius („Trilogy”), Miles Davis („Dingo”), Stevie Wonder, Eric Clapton, Jeff Beck, Carlos Santana i wielu, wielu innych liderów. Nagrał kilkanaście płyt pod własnym nazwiskiem.

W październiku 1982 roku występował ze swoim triem w Warszawie i we Wrocławiu na koncertach w ramach tzw. Manewrów Jazzowych, które zostały zorganizowane przez PSJ w miejsce odwołanego (w proteście przeciw stanowi wojennemu) Jazz Jamboree. Udzielił wtedy nam obszernego wywiadu, który opublikowany został w Jazz Forum (w edycji angielskiej i polskiej). Po raz ostatni w Polsce grał w Ostrowie Wielkopolskim w kwietniu 2013 roku z super grupą Miles Smiles na koncercie z cyklu „Jazz w Muzeum”


Zobacz również

Tadeusz Federowski

Nestor polskich perkusistów jazzowych zmarł w Warszawie 31 sierpnia 2018 roku.  Więcej >>>

Aretha Franklin

Królowa soulu zmarła na raka trzustki 16 sierpnia br. w Detroit. Miała 76 lat. Więcej >>>

Grzegorz Grzyb

Wybitny perkusista zginął w wypadku drogowym na ulicy w Warszawie 23 lipca 2018 roku. Więcej >>>

Jacek Mazur

Saksofonista, klarnecista i wokalista Jazz Band Ball Orchestra zmarł 11 lipca 2018. Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu