Coda

fot. Jaromi

Andrzej Nowak
(1942-2015)

Andrzej Nowak17 sierpnia 2015 zmarł w Krakowie w wieku 73 lat znakomity pianista, kompozytor i aranżer, muzyk jazzowy ze szczególnym upodobaniem do rhythm and bluesa i muzyki soul.

Urodzony 4 lipca 1942 roku, ukończył Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie. Na początku swojej kariery grał w Kwintecie „Drążka” Kalwińskiego. W 1963 r. w Konkursie Zespołów Amatorskich Polski Południowej zajął w kategorii solistów II miejsce – po Tomaszu Stańce, a przed Adamem Makowiczem! Należał do artystycznej bohemy Krakowa, występował w klubach jazzowych Helicon i Pod Jaszczurami, związany był z Piwnicą Pod Baranami. Na II festiwalu w Opolu w 1964 roku otrzymał nagrodę specjalną za piosenkę opartą na motywach góralskich, do słów Wiesława Dymnego Niebieska Patelnia („Pasą się, pasą, barany wełniane”)stała się jednym hymnów Piwnicy (wyk. Mirosław Obłoński i Ewa Sadowska). Nowak koncertował z Big Bandem Pagartu, był kierownikiem muzycznym programów telewizyjnych Jerzego Gruzy i Jacka Fedorowicza.

W 1974 współpracował z Czesławem Niemenem, z którym nagrał płytę „Niemen Aerolit” (Niemen - śpiewa, melotron, Moog), Nowak - clavinet, piano Fendera, Sławek Piwowar - gitara, Piotr Dziemski - perkusja, Jacek Gazda – gitara; czterech pierwszych wymienionych muzyków już nie żyje). W tym samym roku zagrał na organach w kościele św. Jerzego w muzyczno-poetyckim spektaklu kontrabasisty Helmuta Nadolskiego, wydanym na płycie „Meditation” (z udziałem Niemena i Olgierda Łukaszewicza).

Nowak był kierownikiem muzycznym zespołu Maryli Rodowicz, współpracował z grupą Paradox, Michałem Urbaniakiem, Januszem Muniakiem, Andrzejem Dąbrowskim, Przemkiem Dyakowskim, Piotrem Baronem, a ostatnio zespołem Blues Menu. Koncertował w Kanadzie, USA i Skandynawii (przez wiele lat mieszkał w Norwegii).Zobacz również

Andrzej Marchewka

Trębacz Andrzej Marchewka, lider Beale Street Bandu, zmarł 27 sierpnia 2021 roku.  Więcej >>>

Jan Borkowski

Wybitny radiowiec, producent i publicysta zmarł po długiej chorobie 26 sierpnia 2021. Więcej >>>

Charlie Watts

Muzyk-legenda, perkusista The Rolling Stones, zmarł 24 sierpnia 2021 roku.  Więcej >>>

Bill Ramsey

Legendarny amerykański wokalista zmarł 2 lipca 2021 roku w Hamburgu. Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu