Coda

fot. Jaromi

Andrzej Nowak
(1942-2015)

Andrzej Nowak17 sierpnia 2015 zmarł w Krakowie w wieku 73 lat znakomity pianista, kompozytor i aranżer, muzyk jazzowy ze szczególnym upodobaniem do rhythm and bluesa i muzyki soul.

Urodzony 4 lipca 1942 roku, ukończył Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie. Na początku swojej kariery grał w Kwintecie „Drążka” Kalwińskiego. W 1963 r. w Konkursie Zespołów Amatorskich Polski Południowej zajął w kategorii solistów II miejsce – po Tomaszu Stańce, a przed Adamem Makowiczem! Należał do artystycznej bohemy Krakowa, występował w klubach jazzowych Helicon i Pod Jaszczurami, związany był z Piwnicą Pod Baranami. Na II festiwalu w Opolu w 1964 roku otrzymał nagrodę specjalną za piosenkę opartą na motywach góralskich, do słów Wiesława Dymnego Niebieska Patelnia („Pasą się, pasą, barany wełniane”)stała się jednym hymnów Piwnicy (wyk. Mirosław Obłoński i Ewa Sadowska). Nowak koncertował z Big Bandem Pagartu, był kierownikiem muzycznym programów telewizyjnych Jerzego Gruzy i Jacka Fedorowicza.

W 1974 współpracował z Czesławem Niemenem, z którym nagrał płytę „Niemen Aerolit” (Niemen - śpiewa, melotron, Moog), Nowak - clavinet, piano Fendera, Sławek Piwowar - gitara, Piotr Dziemski - perkusja, Jacek Gazda – gitara; czterech pierwszych wymienionych muzyków już nie żyje). W tym samym roku zagrał na organach w kościele św. Jerzego w muzyczno-poetyckim spektaklu kontrabasisty Helmuta Nadolskiego, wydanym na płycie „Meditation” (z udziałem Niemena i Olgierda Łukaszewicza).

Nowak był kierownikiem muzycznym zespołu Maryli Rodowicz, współpracował z grupą Paradox, Michałem Urbaniakiem, Januszem Muniakiem, Andrzejem Dąbrowskim, Przemkiem Dyakowskim, Piotrem Baronem, a ostatnio zespołem Blues Menu. Koncertował w Kanadzie, USA i Skandynawii (przez wiele lat mieszkał w Norwegii).Zobacz również

Lennie Niehaus

Amerykański saksofonista altowy i kompozytor muzyki filmowej zmarł 28 maja 2020. Więcej >>>

Jimmy Cobb

Legendarny amerykański perkusista zmarł na Manhattanie 25 maja 2020. Więcej >>>

John Cumming

Słynny brytyjski promotor jazzu zmarł 17 maja 2020 roku. Więcej >>>

Alina Gorbatowska-Kulm

Artystka-malarka, żona perkusisty Eryka Kulma, zmarła 11 maja 2020. Więcej >>>

JAZZ FORUM 6/2020

Aktualnie w sprzedaży
Więcej >>>

Orient Express

The Consonance Trio

Płyta miesiąca

Marcin Wasilewski Trio w/Joe Lovano

Arctic Riff

  • Ocena - 5
Linki
Z galerii

Jazzowa Jesień 2015

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu