Koncerty
Atom String Quartet
fot. Dariusz Bartosiak

Atom String Quartet

Ryszard Borowski


Prawdziwie i jazzowo improwizujący kwartet smyczkowy? Nie wiem, ile jest takich kwartetów na świecie, ale z pewnością bardzo mało. Kiedyś wraz z Krzysztofem Herdzinem zachwycaliśmy się zespołem Turtles Island (kwartet muzyków, którzy ukończyli nowojorską Juilliard School of Music) i chyba do dziś są oni najbardziej znanym tego typu zespołem. Kiedyś bez wahania zaryzykowałbym twierdzenie, że są najlepsi na świecie.

Od kilku dni nie jestem już tego taki pewien. Jest już polski jazzowy kwartet smyczkowy – co najmniej tak dobry jak Turtles Island. Wszyscy są absolwentami warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, wszyscy (!) wspaniale improwizują. Niektóre nazwiska są już dobrze znane naszym jazzfanom. Atom String Quartet występuje w składzie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński - skrzypce, Michał Zaborski - altówka, Krzysztof Lenczowski - skrzypce.

Akustyczny, bez żadnych wzmacniaczy i przystawek, zespół smyczkowy to jest coś niesłychanie oryginalnego! Dopiero rozpoczął karierę wspaniałym, owacyjnie przyjętym koncertem 8 stycznia br. w warszawskim  klubie (Lokal Użytkowy, ul. Brzozowa 27). Usłyszeliśmy ciekawe, niespotykane i szlachetne brzmienie, precyzję wykonania, znakomite kompozycje i aranżacje.

Repertuar to: Beautiful Love (Lenczowski), Irish Pub (Lenczowski), Fade Out (Zaborski), LaTina (Lenczowski), Na 7 (Lubowicz), Adur (Smoczyński), Homecoming (Dave Holland, arr. Smoczyński), Spain (Chick Corea, arr. Lenczowski), Triton Blues (Smoczyński), Iława (Lenczowski), Song for Mario (Lenczowski), na bis Roxanne (Sting, arr. Lenczowski). To zespół klasy światowej.

www.myspace.com/atomstringquartet

Ryszard Borowski 


Artykuł opublikowany w JAZZ FORUM 1-2/2010


Zobacz również

Adam Bałdych Sextet w 12on14

Spotkanie tych znakomitych muzyków na jednej scenie dawało szansę zarówno na ciekawą fuzję ich… Więcej >>>

Jazzmani dla bezdomnych

W warszawskim klubie Harenda odbył się 31 marca koncert charytatywny, z którego dochód w… Więcej >>>

Anna Maria Jopek & Gonzalo Rubalcaba

Koncert w warszawskim teatrze Roma (28 marca, mniej więcej w połowie całej trasy koncertowej)… Więcej >>>

Warszawa Ptaszynowi

W warszawskim Studiu im. Witolda Lutosławskiego odbył się 27 marca br. koncert pod hasłem… Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu