Coda
Big Bill Ramsey na II Festiwalu Jazzowym w Sopocie: Caldonia!

Artykuł opublikowany w Jazz Forum 9/2021

Bill RamseyLegendarny amerykański wokalista zmarł 2 lipca 2021 roku w Hamburgu.

Na II Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1957 roku jako Big Bill Ramsey swoim elektryzującym występem  zainicjował w Polsce erę rock and rolla.

Urodził się 17 kwietnia 1931 roku w Cincinatti w stanie Ohio. Na początku lat 50. odbywał służbę wojskową w Amerykańskich Siłach Powietrznych w Niemczech Zachodnich i osiadł tam na stałe. Pracował początkowo jako didżej i stawiał pierwsze kroki jako wokalista. Do Sopotu na festiwal w 1957 roku przybył z Berlina Zachodniego jako Big Bill Ramsey razem grupą Frankfurt All Stars. Podczas koncertu, grając na fortepianie bądź gitarze z towarzyszeniem sekcji rytmicznej, zaśpiewał m.in. Caldonię. Gdy ryknął „Caldonia, Caldonia! What makes your big head so hard?!”, stadion Lechii odpowiedział rykiem i pofrunęły w górę marynary. To była iskra, która podpaliła w Polsce lont rock and rolla!

Caldonią kończyły każdy swój koncert nasze pierwsze zespoły rockandrollowe: Rhythm and Blues i Czerwono-Czarni. Sam Ramsey dziwił się rolą, jaka mu przypadła. „Nigdy nie śpiewałem rock and rolla! Caldonia to był rhythm and blues, kompozycja Louisa Jordana jeszcze z końca lat 40.” – mówił w wywiadzie dla JAZZ FORUM. Przedzierzgnął się wkrótce w artystę muzyki pop i kabaretu. Występował w wielu filmach komediowych i serialach telewizyjnych, które przyniosły mu w Niemczech ogromną popularność.

Ale od czasu do czasu wracał do jazzu, śpiewał bluesy, ballady i standardy swingowe. Do Polski przyjechał ponownie w 1967, by wystąpić na Jazz Jamboree, a na przełomie wieku koncertował z Jazz Band Ball Orchestra w Krakowie i na Złotej Tarce w Iławie. 10 lat temu wystąpił razem z Tootsem Thielemansem na gali Grand Prix Jazz Melomani w Łodzi w repertuarze standardów swingowych.

W ostatnich latach cierpiał na chorobę Parkinsona. Zmarł we śnie. Miał 90 lat.

Paweł BrodowskiZobacz również

Damian Niewiński

Znakomity perkusista zmarł 5 listopada br. w Warszawie, w wieku 35 lat.  Więcej >>>

Zbigniew Bernolak

Legendarny gitarzysta basowy, jeden z pionierów polskiego big-beatu zmarł 17 października 2021 w Chicago Więcej >>>

Maciej Strzelczyk

Wybitny skrzypek zmarł nagle 28 września 2021 w Warszawie Więcej >>>

Paweł Tartanus

Znakomity bandżysta, gitarzysta i wokalista zmarł w Warszawie 17 września 2021 Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu