Coda

Bob Dorough

Marek Romański


Amerykański wokalista i pianista zmarł 23 kwietnia 2018 roku w wieku 94 lat.

Bob Dorough urodził się 12 grudnia 1923 roku w Cherry Hill w stanie Arkansas, ale dorastał w Teksasie, w miasteczku Plainview. W czasie II Wojny Światowej służył w Armii Amerykańskiej, gdzie grał w licznych wojskowych zespołach na fortepianie, klarnecie i saksofonie. Po wojnie podjął naukę kompozycji i fortepianu na North Texas State University. Na przełomie lat 40. i 50. studiował na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.

W wolnym czasie grywał w nowojorskich klubach jazzowych na fortepianie. Zauważył go tam słynny bokser Sugar Ray Robinson, który wówczas postanowił zamienić karierę sportowca na showbiznes i potrzebował pianisty. Z nim przemierzył Amerykę. Kiedy Sugar Ray powrócił do boksu, Bob Dorough wyjechał do Europy, gdzie grał m.in. w zespole wokalistki Blossom Dearie.

Po powrocie do USA zakotwiczył w Los Angeles, grał tam i śpiewał w licznych klubach, a sporą popularność przyniosły mu wejścia podczas shows znanego komika Lenny’ego Bruce’a.

Debiutancki album „Devil May Care” zwrócił na niego uwagę samego Milesa Davisa, który nagrał z nim bożonarodzeniową piosenkę Blue Xmas, a takżeutwór Nothing Like You, który znalazł się na albumie „Sorcerer” (1967). Był jednym z niewielu wokalistów, którzy mieli okazję współpracować z Milesem.

W latach od 1972 do 1996, reżyserował edukacyjny serial telewizyjny „Schoolhouse Rock!”. Wraz z Benem Tuckerem napisał przebój Comin’ Home Baby, który przyniósł ogromną popularność Melowi Tormé oraz dwie nominacje do nagrody Grammy. Nagrał blisko 30 albumów pod własnym nazwiskiem, występował też często na płytach innych liderów. Bodaj najbardziej niezwykłym jego nagraniem jest gościnny udział na płycie punkjazzowego zespołu Naked City Johna Zorna wydanej w 1993 r.

W latach 80. i 90 często koncertował w Europie. W 2002 roku został nagrodzony jako Artysta Roku stanu Pensylwania. Nagrywał także piosenki dla dzieci, co przyniosło mu jedyną nominację do Grammy w kategorii Best Recording for Children w 1974. W 1998 wprowadzono go do Jazz Hall of Fame stanu Arkansas. W Polsce chyba nigdy nie występował. Zmarł w swoim domu w Mount Bethel w stanie Pensylwania

Marek RomańskiZobacz również

Rosław Szaybo

Wybitny artysta grafik zmarł w Warszawie 21 maja 2019 roku. Więcej >>>

Janusz Skowron

Wybitny pianista zmarł 27 lutego 2019 po ciężkiej chorobie nowotworowej. Więcej >>>

Ira Gitler

Jeden z najbardziej wpływowych krytyków jazzowych zmarł  23 lutego 2019 w Nowym Jorku, przeżywszy 90 lat.  Więcej >>>

Grażyna Matuszkiewicz

Żona i muza Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza zmarła 19 lutego 2019 w wieku 85 lat. Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu