Coda
fot. Gerard Futrick

Artykuł opublikowany w Jazz Forum 3/2021

Bobby FewAmerykański pianista, weteran free jazzu, zmarł 6 stycznia 2021 roku w Paryżu.

Bobby Few urodził się 21 października 1935 r. w Cleveland w stanie Ohio. Za namową matki zaczął uczyć się klasycznej gry na fortepianie. Kiedy miał kilkanaście lat, zafascynował go jazz nowoczesny. Uczył się w John Adams High School, a jego szkolnym kolegą był saksofonista, późniejszy prekursor free jazzu Albert Ayler. Mieszkając w Cleveland, wyrabiał sobie nazwisko grając z takimi muzykami jak Bill Hardman, Bob Cunningham czy saksofonista Tony „Big T” Lovano (ojciec Joe’ego Lovano). Chętnie akompaniował muzykom odwiedzającym jego rodzinne miasto, prowadził także własne trio.

W 1967 za namową Aylera wyjechał do Nowego Jorku. Tam nawiązał współpracę z saksofonistą Bookerem Ervinem, który zaprosił go do nagrania swojej płyty „The In Between” (1968). Równolegle pracował z multiintrumentalistą Rahsaanem Rolandem Kirkiem i wokalistką Brook Benton. Wkrótce związał się z Aylerem, z którym nagrał dwa albumy „Music Is The Healing Force Of The Universe” (1969) i „The Last Album” (1969). Albert Ayler wprowadził go do świata free jazzu. Bobby Few pozostał wierny tej muzyce aż do końca życia.

Uważa się, że Few był spadkobiercą perkusyjnej, bezkompromisowej pianistyki Cecila Taylora. Jego gra była jednak bardziej zniuansowana. Często grywał delikatne, liryczne frazy, świetnie swingował, a interwały, które stosował, mogą się kojarzyć z grą Theloniousa Monka.

W Nowym Jorku spotkał także innego przybysza z Cleveland – saksofonistę Franka Wrighta. Za jego namową opuścił Stany Zjednoczone. Wraz z kwartetem Wrighta w 1969 wyjechał do Paryża. W stolicy Francji zamieszkał na stałe i odtąd stał się częścią europejskiego środowiska jazzowego. Do Ameryki powracał sporadycznie na nagrania i koncerty.

We Francji wszedł szybko w środowisko amerykańskich jazzmanów, którzy wybierali czasową emigrację w Europie, takich jak Archie Shepp, Sunny Murray czy Rasul Siddik. Swój debiutancki autorski album „More Or Less Few” (1973) nagrał z sekcją rytmiczną dawnego kwartetu Franka Wrighta (później nazwanego Center of The World) – basistą Alanem Silvą i bębniarzem Muhammadem Ali. W późniejszych latach intensywnie współpracował z amerykańskim sopranistą Steve’em Lacym, z którym nagrał blisko 20 albumów.

Bobby Few chętnie współpracował z muzykami europejskimi. Nagrywał m.in. z holenderskim saksofonistą Hansem Dulferem. Zapisał także swoją kartę w historii polskiego jazzu. Wziął udział w nagraniu płyty „Passion” (2010) grupy Undivided naszego multiinstrumentalisty Wacława Zimpla. Swój album „To Whom It May Concern” (2018) nagrał z nim trębacz Piotr Wojtasik. Bobby Few występował u nas m.in. w 2015 w Krakowie, Szczecinie i Wrocławiu (w składzie grupy Wojtasika) oraz na Letnim Festiwalu w Piwnicy pod Baranami w Krakowie w 2017. Żył 85 lat.

Marek RomańskiZobacz również

Damian Niewiński

Znakomity perkusista zmarł 5 listopada br. w Warszawie, w wieku 35 lat.  Więcej >>>

Zbigniew Bernolak

Legendarny gitarzysta basowy, jeden z pionierów polskiego big-beatu zmarł 17 października 2021 w Chicago Więcej >>>

Maciej Strzelczyk

Wybitny skrzypek zmarł nagle 28 września 2021 w Warszawie Więcej >>>

Paweł Tartanus

Znakomity bandżysta, gitarzysta i wokalista zmarł w Warszawie 17 września 2021 Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu