Coda
fot. Henryk Malesa

Artykuł opublikowany w Jazz Forum 9/2021

Bogusław SkawinaZnakomity trębacz, przed laty członek Silesian Jazz Quartetu, zmarł w Opolu 9 czerwca 2021 roku.

Bogusław Skawina urodził się 28 lipca 1948 roku w Wadowicach, ale dzieciństwo i lata młodzieńcze spędził w Bielsku-Białej. Tu chodził do Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej ucząc się gry na skrzypcach. W Liceum Muzycznym zmienia instrument na trąbkę, która staje się jego głównym i ulubionym instrumentem. Uczęszczając do Liceum Muzycznego

w Bielsku-Białej połyka bakcyla jazzu, grając z kolegami z tej samej klasy

w Kwartecie Andrzeja Zubka, z którym obok Bronisława Suchanka i Kazimierza Jonkisza debiutuje na festiwalu Jazz nad Odrą ’67. Grupa otrzymuje wyróżnienie w kategorii zespołów nowoczesnych. W tym samym roku zdaje maturę i wraz z kolegami z Kwartetu dostaje się na studia do Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Kwartet Andrzeja Zubka, późniejszy Silesian Jazz Quartet, staje się podwaliną utworzonego w roku 1969 Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Na drugim roku studiów w 1968 Bogusław Skawina przenosi się do PWSM w Gdańsku, gdzie szybko asymiluje się ze środowiskiem jazzowym Trójmiasta. W marcu 1970 roku na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu wraz z Kwartetem Jerzego Lisewskiego zdobywa I miejsce w kategorii zespołów nowoczesnych, a on sam otrzymuje główną nagrodę jako instrumentalista.

Po ukończeniu studiów w gdańskiej uczelni Bogusław Skawina przenosi się do Warszawy. Zostaje stałym członkiem Studia Jazzowego Jana Ptaszyna Wróblewskiego, jak i etatowym muzykiem i solistą orkiestry Polskiego Radia pod dyr. Andrzeja Trzaskowskiego Studio S-1.

W roku 1978 wyjeżdża po raz pierwszy na kontrakt zagraniczny do Niemieckiej Republiki Federalnej. Wyjazdy te kontynuuje corocznie, aż do wybuchu stanu wojennego (1981), który wymusza na nim decyzję o pozostaniu na stałe w Niemczech, zamieszka w Monachium.

Organizuje zespół muzyczny, w którym gra nie tylko na trąbce, ale i na skrzypcach. Oprócz jazzu (muzyki swingowej) wykonuje ogólnie rozumianą muzykę rozrywkową. Ze swoim zespołem przemierza kraje Europy i Azji.

Niezwykle ceniony w środowisku muzycznym jako świetny instrumentalista grający na wielu instrumentach (trąbka, skrzypce, gitara) potrafił z łatwością łączyć różne style muzyki jazzowej. Był poza tym cudownym człowiekiem, serdecznym, pomocnym w każdej sytuacji.

W ostatnich latach w Polsce można było Go usłyszeć na Sopot Molo Jazz Festival 2015 w duecie z Włodzimierzem Nahornym oraz dwukrotnie na Bielskiej Zadymce Jazzowej, na której wystąpił w Kwartecie Andrzeja Zubka w 2012 i 2018 roku.

W marcu tego roku powrócił na stałe do Polski. Osiedlił się w Opolu, rodzinnym mieście swojej żony Danuty. Miał bogate plany artystyczne, które przerwała nagła śmierć. Miał 72 lata. Żegnaj, Bodzio. Tam na „górze” potrzebują też wyśmienitych muzyków.

Andrzej ZubekZobacz również

Damian Niewiński

Znakomity perkusista zmarł 5 listopada br. w Warszawie, w wieku 35 lat.  Więcej >>>

Zbigniew Bernolak

Legendarny gitarzysta basowy, jeden z pionierów polskiego big-beatu zmarł 17 października 2021 w Chicago Więcej >>>

Maciej Strzelczyk

Wybitny skrzypek zmarł nagle 28 września 2021 w Warszawie Więcej >>>

Paweł Tartanus

Znakomity bandżysta, gitarzysta i wokalista zmarł w Warszawie 17 września 2021 Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu