Coda
fot Gerard Futrick

Charnett MoffettAmerykański basista zmarł na atak serca 11 kwietnia 2022 roku w Stanford w Kalifornii.

Praktycznie do końca był aktywnym muzykiem. Ostatnią swoją płytę „New Love” wydał w ubiegłym roku – jak sam mówił, po to „by wnieść odrobinę światła i radości do świata, który stał się tak mrocznym miejscem”.

Charnett Moffett urodził się 10 lipca 1967 r. w Nowym Jorku. Jego ojcem był perkusista Charles Moffett, który wsławił się grą w zespole wizjonera free jazzu Ornette’a Colemana, a także z takimi muzykami jak Jimmy Whiterspoon, Sonny Rollins, Archie Shepp, Pharoah Sanders czy Little Richard. Ojciec był dla niego wzorem i inspiracją – to on zresztą wymyślił jego imię będące zbitką imion Charlesa i Ornette’a.

Pierwsze szlify muzyczne zdobywał grając w rodzinnym zespole – najpierw na perkusji, a później już do końca życia na kontrabasie, gitarze basowej i basie piccolo. Był wirtuozem tych instrumentów. Studiował na Juilliard i szybko awansował na topowego basistę amerykańskiej sceny.

W 1983 zagrał na debiutanckiej płycie Branforda Marsalisa „Scenes In The City”, w 1985 na albumie Wyntona Marsalisa „Black Codes” (From The Underground)” i debiucie gitarzysty Stanleya Jordana w Blue Note „Magic Touch”. Sam debiutował w tej wytwórni dwa lata później płytą „Net Man” (grali na niej Jordan, Michael Brecker, Kenny Kirkland i Al Foster). Dwie jego kolejne płyty wydane przez Blue Note to „Beauty Within” i „Nettwork”. Z Tonym Williamsem nagrał dwa krążki: „Civilization” i „Angel Street”.

Nie sposób wymienić wszystkich ważnych płyt, na których figuruje jego nazwisko. Moffet współpracował z takimi koryfeuszami jak m.in. Art Blakey, McCoy Tyner, Herbie Hancock, Arturo Sandoval, Harry Connick Jr, , Pharoah Sanders, Tony Williams, Dizzy Gillespie, Kenny Garrett czy Dianne Reeves.

W późniejszych latach chętnie eksperymentował z elektronicznymi brzmieniami i World Music. Spełniło się także jego wielkie marzenie i nagrał dwie płyty z idolem dwóch pokoleń Moffettów – Ornette’em Colemanem („Sound Museum: Hidden Man” i „Sound Museum: Three Women”, 1996).

W 2008 r. związał się z oficyną Motema Music. Nagrał dla tej wytwórni osiem płyt, na których często pojawiały się wątki muzyki etnicznej ze Środkowej i Wschodniej Azji. Charnett Moffett zagrał także na ścieżkach dźwiękowych do kilku filmów m.in. „Rozgrywki” (2001) z Marlonem Brando i Robertem De Niro.

W Polsce występował kilka razy m.in. podczas Jazz Jamboree w 1990 r. w składzie Tria Stanleya Jordana, wraz z Ornette’em Colemanem (2007 r. Warszawa, Teatr Roma) oraz w 2015, również w Warszawie, na Jazzie na Starówce, na czele własnego zespołu Charnett Moffett’s Nettwork feat. Stanley Jordan, Jeff „Tain” Watts. Zmarł na atak serca, miał54 lata.

Marek RomańskiZobacz również

Andrzej Korzyński

Jeden z największych kompozytorów muzyki filmowej zmarł 18 kwietnia 2022 roku. Więcej >>>

Zbigniew Jaremko

Wybitny saksofonista, klarnecista, kompozytor i aranżer zmarł 2 marca 2022 roku. Więcej >>>

Gary Brooker

Brytyjski wokalista, pianista i kompozytor, lider Procol Harum zmarł 19 lutego 2022. Więcej >>>

Paweł Juszczenko

Gitarzysta Paweł Juszczenko zmarł w Sopocie 17 lutego 2022 roku. Miał 77 lat. Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu