Listy

De Profundis

Adam Żak


W recenzji albumu „De Profundis” Andrzeja Przybielskiego i Braci Oleś zamieszczonej w nr 9/2011 JAZZ FORUM (autor Przemek Psikuta) pada stwierdzenie, że jako jeden z pierwszych brzmienie trąbki Andrzeja Przybielskiego zarejestrował Andrzej Kurylewicz w 1971 r. na płycie „Muzyka teatralna i telewizyjna” (Muza SXL 0831).

Otóż obaj muzycy współpracowali już wcześniej. W 1970 r. na festiwalu Jazz Jamboree Przybielski grał w zespole Andrzej Kurylewicz Contemporary Music Formation (m.in. Kurylewicz – tb, perc; Tomasz Ochalski - p, Janusz Trzciński - dr), materiał ten został wydany na LP Muzy „Jazz Jamboree 1970 vol. 1” (SXL 0696).

Należy też przypomnieć, że po raz pierwszy zarejestrowano kompozycję autorstwa Przybielskiego zatytułowaną Żebrówka II na płycie Muzy „New Faces In Polish Jazz JJ ’69” (XL 0579 – wznowiona na CD przez Polonię Rec.) nagraną przez Andrzej Przybielski Quintet w składzie: Przybielski - tp, Jacek Bednarek - b, Helmut Nadolski - b, Janusz Trzciński - dr.

Warto by wznowić te płyty z festiwali Jazz Jamboree, czy też inne z udziałem nieodżałowanego Majora, jak choćby LP Zbigniewa Lewandowskiego (Poljazz) z kapitalnym solem Przybielskiego w kompozycji Szkice jesienne jego autorstwa.

Adam Żak, Warszawa

 

 


Zobacz również

MKJazz Foto 2020 – Sprostowanie

MKJazz Foto 2020 – Sprostowanie  Więcej >>>

Potrójny błąd

Inny reżyser, inny kompozytor, inny film Więcej >>>

Sprostowanie

Wkradły się błędy do Jazz Forum 12/2018 oraz 1-2/2019 Więcej >>>

Sprostowanie

Do wywiadu z Branfordem Marsalisem wkradły się błędy (12/2015 Jazz Forum). Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu