Listy
Witold Kujawski i Jerzy Duduś Matuszkiewicz

Żegnaj Witku

Bolesław Makosza i Władysław Nowacki


Zespół jazzowy Melomani kojarzony był z Krakowem i Łodzią, stanowił przedmiot naszego zainteresowania i dumy. My prowincjusze byliśmy dumni, ponieważ Krzysztof Trzciński (potem Komeda), pianista grupy Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza – obok Andrzeja Trzaskowskiego – był nieco starszym kolegą z Gimnazjum Męskiego w Ostrowie Wlkp. Docierały do nas także informacje, że inny muzyk, kontrabasista Witold Kujawski, jest rodowitym Ostrowianinem.

Wszystko wyjaśniło się po wielu latach podczas występu zespołu All Stars Dudusia Matuszkiewicza w ramach cyklu Jazz w Muzeum w Ostrowie Wlkp. (13.06.2003). Koncerty był uhonorowaniem Witolda Kujawskiego, byłego basisty Melomanów i łowcy talentów,  m.in. Krzysztofa Trzcińskiego i Stanisława Drążka Kalwińskiego. Od tego momentu datuje się nasza bliższa znajomość, a potem przyjaźń z Witkiem. Przez wiele lat mieliśmy przyjemność gościć w Jego mieszkaniu, słuchać nagrań z bogatej kolekcji, dyskutować o muzyce. Tematem rozmów był nie tylko jazz, ale wszystkie znaczące wydarzenia kulturalne, np. Konkursy Chopinowskie.

Witek, chociaż wiele lat temu zrezygnował z czynnego uprawiania muzyki, żywo interesował się współczesnym życiem muzycznym. Pasjonowały go w szczególności książki traktujące o wydarzeniach muzycznych po 1945 r., takich autorów jak Marek Gaszyński, Dariusz Michalski, czy Krystian Brodacki. W listach do autorów życzliwie oceniał wysiłki polegające na ukazaniu jakiegoś wycinka życia muzycznego, ale także prostował nieścisłości i pomyłki. Nade wszystko ceniliśmy rozmowy o początkach jazzu w powojennej Polsce, pełne ciekawostek i anegdot. Nasze spotkania traktowaliśmy, jako specyficzny sposób samokształcenia.

Witek, nasz przewodnik po „starym dobrym jazzie”, znany z wielkiego poczucia humoru, z uśmiechem przyjął laurkę złożoną na ostatnie urodziny: „Panu Witoldowi Kujawskiemu z urodzenia Ostrowiakowi, z przypadku Krakusowi, z pasji Jazzmanowi, a obecnie Rektorowi Wszechnicy Jazzowej Trzeciego Wieku, działającej od lat w Ostrowie Wlkp., Rynek 32, w rocznicę urodzin życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności i pogody ducha składają wdzięczni Słuchacze”.

Mamy taką nadzieję, że po odejściu od nas (w marcu 2011 r.) Witek gra już w Największym Big Bandzie Świata obok swojego guru – Raya Browna oraz przyjaciół i muzyków z całego świata.

Żegnaj Witku! Będzie nam bardzo Ciebie brakowało – Twojej punktualności, bezkompromisowości, skrupulatności w dotrzymywaniu danego raz słowa. Te cechy nie wszystkim były po drodze i dlatego niektórzy odchodzili z grona Twoich znajomych i przyjaciół. My jednak wytrwaliśmy do samego końca, gdyż akceptowaliśmy Ciebie takim, jakim byłeś!
Cześć Twej pamięci!

Bolesław Makosza i Władysław Nowacki, Ostrów Wlkp.
 


Zobacz również

MKJazz Foto 2020 – Sprostowanie

MKJazz Foto 2020 – Sprostowanie  Więcej >>>

Potrójny błąd

Inny reżyser, inny kompozytor, inny film Więcej >>>

Sprostowanie

Wkradły się błędy do Jazz Forum 12/2018 oraz 1-2/2019 Więcej >>>

Sprostowanie

Do wywiadu z Branfordem Marsalisem wkradły się błędy (12/2015 Jazz Forum). Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu