Coda

Artykuł opublikowany w Jazz Forum 10-11/2021

Elektra KurtisWybitna skrzypaczka i kompozytorka zmarła 7 września 2021 w Nowym Jorku.

Elektra Kurtis wywodziła się z greckiej diaspory w Polsce. Wychowywała się w Warszawie, gdzie kończyła szkoły muzyczne. Interesowała się muzyką współczesną i swoim greckim dziedzictwem muzycznym. Na studia wyjechała do Finlandii, gdzie ukończyła Sibelius Academy of Music, stamtąd przeniosła się do Nowego Jorku, w którym osiadła już na stałe. Szybko stała się aktywną i znaczącą postacią w tamtejszym środowisku muzycznym. Rozszerzyła swoje zainteresowania na awangardowy jazz, muzykę latynoską i orientalną.

Wszystkie te wpływy można odnaleźć w jej kompozycjach, a także w jej grze, w której często wykorzystywała improwizację. Współpracowała z tak oryginalnymi i innowacyjnymi artystami jak tubista Bo Stewart (była z nim przez wiele lat w związku małżeńskim), Henry Threadgill, Steve Coleman, Bob Stewart, Lester Bowie, Leroy Jenkins czy Billy Bang. Była współzałożycielką orkiestry New York Jazz Philharmonic, która łączyła najlepsze elementy zaczerpnięte z tradycji jazzowej i klasycznej.

W ramach Ensemble Elektra penetrowała World Music, tworząc barwny konglomerat muzyki etnicznej z całego świata. Nagrała z tą grupą cztery, doskonale przez krytykę ocenione, albumy. Jako skrzypaczka była często zapraszana przez renomowane zespoły w USA i Europie (m.in. Orkiestra Opery Narodowej, Brooklyn Philharmonics, New England Symphonic Ensemble czy Harlem Festival Orchestra).

Jej starszym bratem jest mieszkający w Polsce multiinstrumentalista Milo Kurtis. Współpracowała z nim w ramach swojego Ensemble’u, a także w prowadzonym przez niego Naxos Quintet. Tak Milo wspomina swoją siostrę: „Elektrę nazywaliśmy w środowisku hipisowskim Leta, i tak już zostało. Pierwsze koncerty zagrała z Grupą w Składzie – pierwszą hipisowską kapelą w Polsce – w klubie Uniwersytetu Warszawskiego Sigma. Ostatni raz w życiu wystąpiła w Polsce, w trakcie Festiwalu Kultury Greków Polskich w PROMie Kultury w 2017 roku.

Elektra Kurtis od czterech lat zmagała się z nowotworem mózgu. Zmarła
w swoim mieszkaniu w Nowym Jorku. Miała 66 lat.

Marek RomańskiZobacz również

Zbigniew Bernolak

Legendarny gitarzysta basowy, jeden z pionierów polskiego big-beatu zmarł 17 października 2021 w Chicago Więcej >>>

Maciej Strzelczyk

Wybitny skrzypek zmarł nagle 28 września 2021 w Warszawie Więcej >>>

Paweł Tartanus

Znakomity bandżysta, gitarzysta i wokalista zmarł w Warszawie 17 września 2021 Więcej >>>

George Mraz

Jeden z najwybitniejszych kontrabasistów współczesnego jazzu, zmarł w Pradze 16 września 2021 roku. Miał… Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu