Coda

Artykuł opublikowany w Jazz Forum 3/2021

Frank KimbroughPianista i kompozytor, od 25 lat filar Orkiestry Marii Schneider, zmarł 30 grudnia 2020 roku.

Frank Kimbrough urodził się w Roxboro w Północnej Karolinie 2 listopada 1956 roku, od 1981 roku mieszkał w Nowym Jorku. Jego najważniejsze wzory i fascynacje to Thelonious Monk, Andrew Hill, Paul Bley, Keith Jarrett, Shirley Horn, Abdullah Ibrahim. Znakomity sideman, ale także lider własnych zespołów, występował najczęściej w trio z basem i perkusją. Pod własnym nazwiskiem nagrał kilkanaście płyt. Ale w historii zapisał się przede wszystkim jako filar jednego z najważniejszych big bandów na świecie – Maria Schneider Orchestra. Grał na wszystkich dziewięciu albumach tej formacji, również tym najnowszym „Data Lords” uznanym przez krytyków za najlepszy album minionego roku.

Jego własne ostatnie studyjne nagranie to wydany w 2018 roku 6-płytowy album „Monk’s Dreams: The Complete Compositions Of Thelonious Sphere Monk”, na którym towarzyszą mu Scott Robinson na instrumentach dętych, Rufus Reid na kontrabasie i Billy Drummond na perkusji.

Frank Kimbrough był również cenionym pedagogiem, uczył fortepianu w New York University i Juilliard School of Music. Zmarł na atak serca 30 grudnia 2020 roku w Long Island City, w stanie Nowy Jork. Miał 64 lata.
Zobacz również

Damian Niewiński

Znakomity perkusista zmarł 5 listopada br. w Warszawie, w wieku 35 lat.  Więcej >>>

Zbigniew Bernolak

Legendarny gitarzysta basowy, jeden z pionierów polskiego big-beatu zmarł 17 października 2021 w Chicago Więcej >>>

Maciej Strzelczyk

Wybitny skrzypek zmarł nagle 28 września 2021 w Warszawie Więcej >>>

Paweł Tartanus

Znakomity bandżysta, gitarzysta i wokalista zmarł w Warszawie 17 września 2021 Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu