Coda
Henryk Górski

Artykuł opublikowany w JF 7-8/2022

Henryk Górski

Paweł Brodowski


Działacz i animator życia muzycznego, zmarł w Warszawie 14 czerwca 2022 roku, przeżywszy 77 lat.

Współpracownik Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego i Oddziału Międzynarodowej Federacji Jazzowej w Polsce, pierwszy szef klubu jazzowego Akwarium.

Henryk Górski urodził się 27 marca 1945 roku w Sokołowie Podlaskim. Chodził do Liceum im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Na niwie kultury rozpoczął pracę w 1970 roku w Muzeum Literatury Polskiej im. A. Mickiewicza, działał w ZPR-ach, Zakładach Gier i Klubów Rozrywki. W środowisku jazzowym objawił się jako pierwszy kierownik klubu jazzowego Akwarium, który otwarty został w 1977 roku przez PSJ w dawnej kawiarni Barbara przy ul. Emilii Plater w Warszawie.

W 1979 roku rozpoczął trwającą 10 lat współpracę z Oddziałem Polskim Międzynarodowej Federacji Jazzowej na stanowisku pełnomocnika ds. fonografii w wytwórni płytowej Helicon i w działającym od 1982 roku pod tą samą nazwą (pod auspicjami MFJ) sklepie płytowym przy ul. Freta na Nowym Mieście.

Wspólnie z dyrektorem tej placówki, Januszem Kęcikiem, był współproducentem kultowych płyt, m.in. Laboratorium „Live” (1982), Stanisława Soyki „Matko, która nas znasz” (1982), „Soyka Sings Ellington” (1982), Gold Washboard „Tiger Rag” (1985) i wydanego również w tym samym roku albumu tria Karolak-Szukalski-Bartkowski „Time Killers” – wg. Ankiety Krytyków Jazz Forum najlepszej polskiej płyty jazzowej lat 80.

W pierwszej połowie tamtej dekady Henryk należał do ekipy organizującej festiwale Jazz Jamboree (Tomasz Tłuczkiewicz, prezes PSJ, był wówczas szefem artystycznym, Janusz Kęcik dyrektorem organizacyjnym).

Dał się poznać jako „człowiek do specjalnych poruczeń”, miał śmiałe pomysły, których nie bał się realizować. To on załatwił w Biurze Ochrony Rządu dla Milesa Davisa „Czajkę” – luksusową radziecką limuzynę, która była do dyspozycji amerykańskiego trębacza na czas jego pobytu w Warszawie z okazji Jazz Jamboree w październiku 1983 roku.

W 1988 został współzałożycielem (razem z Oddziałem MFJ w Polsce i Jackiem Ślotałą) Fundacji Pomocy Dzieciom Niewidomym o Uzdolnieniach Muzycznych „Widzieć muzyką”. Fundacja snuła plany otwarcia, w zamku niedaleko Iławy, centrum edukacji muzycznej dla niewidomych dzieci. W 1989 roku w jej siedzibie na Saskiej Kępie gościł Stevie Wonder (przy okazji koncertu na Stadionie Dziesięciolecia).

Z zamiłowania rajdowiec i fotografik. Twórca albumów o świątyniach, współautor wystawy „Kardynał Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia”, prezentowanej przez Instytut Prymasowski w Senacie RP w 2000 i wydanej w specjalnym albumie. Razem z delegacją Instytutu Prymasowskiego brał udział w audiencji u Jana Pawła II w Watykanie w 2003 roku. Pracował przy produkcji filmu „Jasminum”.

Człowiek pogodnego usposobienia, towarzyski i kontaktowy, był barwną postacią naszego środowiska, chociaż w ostatnich latach zniknął z radarów. Przez półtora roku walczył z chorobą nowotworową. Zmarł u siebie w domu w Falenicy. Była przy nim żona Barbara.

Na pogrzebie w Aleksandrowie pod Warszawą żegnali Henryka nowoorleańską muzyką The Warsaw Dixielanders. 

Paweł Brodowski


Zobacz również

Michael Henderson

Amerykański gitarzysta basowy i wokalista zmarł 19 lipca 2022 w Atlancie, Georgia. Więcej >>>

Barbara Thompson

Brytyjska saksofonistka zmarła 9 lipca 2022 r. Miała 77 lat, od 25 lat zmagała… Więcej >>>

Wojtek Siwek

Słynny promotor jazzu, wieloletni szef festiwalu Jazzu nad Odrą, zmarł we Wrocławiu 25 czerwca… Więcej >>>

Matthias Winckelmann

Współzałożyciel i szef niemieckiej wytworni Enja Records zmarł 19 czerwca 2022 roku. Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
 
Dokument bez tytułu