Koncerty
Tadeusz Pabisiak Trio
fot. Mariusz Majeran

Jazz i Polityka

Mariusz Majeran


Pod hasłem „Jazz i Polityka” odbył się w stolicy Bawarii na przełomie maja i czerwca br. kilkudniowy festiwal, w którym udział wzięli również muzycy z Polski. „Jazz in Polen – Geschichte lines Politikums” – tytuł eventu, jaki miał miejsce 4 czerwca, w pełni uzasadniał program wieczoru w Rationaltheater.

W pierwszej części dr Ralf-Peter Fuchs z Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana w Monachium przedstawił historię jazzu
w Polsce w kontekście wydarzeń politycznych. W interesującym i bardzo bogatym faktograficznie wystąpieniu niemiecki historyk zawarł wiele informacji dotyczących polskiego ruchu jazzowego w różnych jego aspektach, poświęcając sporo uwagi istniejącym w naszym kraju stowarzyszeniom jazzowym, działającym zarówno w skali ogólnopolskiej (Polskie Stowarzyszenie Jazzowe), jak i regionalnym, czego przykładem jest Opolskie Towarzystwo Jazzowe, które w przyszłym roku obchodzić będzie 30-lecie działalności.

W referacie dr Fuchsa nie zabrakło informacji o roli magazynu JAZZ FORUM i jego obcojęzycznych edycjach, a także o Jazz Jamboree i innych organizowanych w Polsce festiwalach oraz oczywiście o czołowych polskich muzykach i zespołach jazzowych.

W drugiej części wieczoru wystąpiło Tadeusz Pabisiak Trio. Zespół opolskiego gitarzysty przedstawił program, w którym znalazły się zarówno standardy jazzowe, bossa novy, ujazzowione covery (m.in. z repertuaru zespołów The Beatles i The Eagles), jak i własne opracowania dzieł klasycznych takich kompozytorów jak Jan Sebastian Bach, Vincente Gomez, czy Izaak Albeniz.

W zespole, który działa już od pięciu lat, obok lidera grają gitarzysta basowy Zbigniew Towarnicki i perkusista Jarosław Korzonek. Tadeusz Pabisiak często koncertował poza granicami – w Wielkiej Brytanii, Izraelu, Serbii, Austrii, na Ukrainie i Cyprze oraz wielokrotnie w Niemczech.

Zaproszenie do występu w Rationaltheater jest konsekwencją sukcesu, jaki jego grupa odniosła w Monachium we wrześniu ub.r. na Deutsch-Polnische Jazz Festivalu, czyli Niemiecko-Polskim Festiwalu Jazzowym zorganizowanym z okazji 10-lecia stowarzyszenia Jazz Club Menchen e.V. Polskę reprezentowały także Leszek Zadlo European Jazz Ensemble oraz International Jazz Quartett z Piotrem Wojtasikiem.


Zobacz również

Adam Bałdych Sextet w 12on14

Spotkanie tych znakomitych muzyków na jednej scenie dawało szansę zarówno na ciekawą fuzję ich… Więcej >>>

Jazzmani dla bezdomnych

W warszawskim klubie Harenda odbył się 31 marca koncert charytatywny, z którego dochód w… Więcej >>>

Anna Maria Jopek & Gonzalo Rubalcaba

Koncert w warszawskim teatrze Roma (28 marca, mniej więcej w połowie całej trasy koncertowej)… Więcej >>>

Warszawa Ptaszynowi

W warszawskim Studiu im. Witolda Lutosławskiego odbył się 27 marca br. koncert pod hasłem… Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu