Coda
John Taylor, Gary Peacock
fot. Patrick Hinely

John Taylor
(1943-2015)

John Taylor

Marek Romański


Słynny brytyjski pianista i kompozytor zmarł na atak serca 18 lipca 2015 roku.

John Taylor doznał zawału podczas koncertu na festiwalu Saveurs Jazz we francuskiej miejscowości Segré. Mimo szybkiej akcji reanimacyjnej, podjętej jeszcze na zapleczu sceny, nie udało się go uratować. Miał 72 lata.

Zdobył popularność w londyńskim środowisku jazzowym na przełomie lat 60. i 70. jako sideman saksofonistów Alana Skidmore’a i Johna Surmana. W klubie Ronnie Scott’s partnerował licznym amerykańskim gwiazdom. Był także członkiem kwintetu Scotta. 

W 1977 r. założył wraz z wokalistką Normą Winstone (prywatnie jego żoną) i trębaczem Kennym Wheelerem trio Azimuth. Subtelna, czerpiąca z wielu źródeł muzyka tej grupy pasowała idealnie do wizji Manfreda Eichera, szefa firmy ECM. Wkrótce Taylor stał się jedną ze sztandarowych postaci tej wytwórni. Nagrywał z takimi artystami jak Jan Garbarek, Enrico Rava, Charlie Haden, Miroslav Vitous, Arild Andersen, Kenny Wheeler, Palle Danielsson, Ralph Towner, czy Peter Erskine. Uczestniczył w nagraniu ponad 80 płyt, większość z nich została wydana przez ECM.

W swojej pianistyce nawiązywał do języka muzycznego Billa Evansa. Chętnie stosował asymetryczne metra i rozwiązania harmoniczne rodem z muzyki klasycznej. Był cenionym pedagogiem, profesorem jazzowego fortepianu na Cologne College of Music i University of York. 

Pozostawił dwóch synów – Leo jest rockowym perkusistą, a Alex wokalistą i autorem piosenek. Po rozwodzie z Normą Winstone ożenił się z młodzieńczą miłością Carol Weston, z którą pozostał aż do śmierci. Zobacz również

Toshinori Kondo

Japoński trębacz, guru awangardowej muzyki improwizowanej zmarł 17 października 2020 w Kawasaki.  Więcej >>>

Eddie van Halen

Amerykański wirtuoz gitary elektrycznej zmarł 6 października 2020 r. w Santa Monica. Miał 65 lat. Więcej >>>

Juliette Gréco

Legendarna aktorka i piosenkarka, muza paryskich egzystencjalistów i… Milesa Davisa, zmarła 23 września 2020. Więcej >>>

Ira Sullivan

Fenomenalny trębacz i saksofonista zmarł 21 września 2020 w Miami na Florydzie w wieku 89 lat. Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu