Coda
fot. Hans Kumpf

Jon Hiseman

Marek Romański


Brytyjski perkusista, współzałożyciel grupy Colosseum, zmarł 12 czerwca 2018.

Jon Hisemanswoje muzyczne szlify zdobywał w najważniejszych grupach brytyjskiej sceny blues-rockowej. Najpierw w 1966 dołączył do zespołu Graham Bond Organisation, gdzie zastąpił samego Gingera Bakera, który odszedł do supergrupy Cream. Później zasilił szeregi f Bluesbreakers Johna Mayalla (z tą formacją nagrał w 1968 r. znakomity album „Bare Wires” z m.in. późniejszym gitarzystą The Rolling Stones Mickiem Taylorem w składzie). To właśnie u Mayalla poznał basistę Tony’ego Reevesa oraz saksofonistę Dicka Heckstall-Smitha, z którymi postanowił założyć własny zespół Colosseum. Pierwsze wcielenie tej grupy nagrało jedynie cztery albumy: „Those Who Are About To Die Salute You” (1969), „Valentyne Suite” (1969), „Daughter Of Time” (1970) i „Colosseum Live” (1971). Wszystkie uważane są za kamienie milowe na drodze rozwoju jazz-rocka i rocka progresywnego.

Po rozpadzie Colosseum Hiseman założył grupę Tempest, w której towarzyszyli mu m.in. gitarzysta Allan Holdsworth i basista Mark Clarke. W 1974 r. wystartował z Colosseum II o wybitnie jazz-rockowym profilu, w którym obok niego grali m.in. Clarke, gitarzysta Gary Moore, klawiszowiec Don Airey oraz basista Neil Murraya Z tym zespołem nagrał trzy płyty: „Strange New Flesh” (1976), „Electric Savage” (1977), „War Dance” (1977).

W późniejszych latach grał m.in. w międzynarodowej konstelacji United Jazz + Rock Ensemble, obok takich gwiazd jak m.in. Wolfgang Dauner, Volker Kriegel, Eberhard Weber, Albert Mangelsdorff, Ian Carr, Ack van Rooyen, Kenny Wheeler, Charlie Mariano i  jego żona saksofonistka Barbara Thompson. Przez 10 lat współpracował również ze słynnym kompozytorem i aranżerem Andrew Lloyd Webberem. Na początku lat 80. założył własne studio nagraniowe koło swojego domu, w którym razem z żoną nagrywał liczne ścieżki dźwiękowe do filmów i programów telewizyjnych.

W 1994 reaktywował Colosseum, z którym nagrał trzy albumy: „Bread & Circuses” (1997), „Tomorrow’s Blues” (2003) i „Time On Our Side” (2014). Pożegnalny koncert tej formacji miał miejsce w lutym 2015 r. w Londynie.

Hiseman był aktywny aż do końca. W ostatnich latach występował i nagrywał z byłymi muzykami Colosseum: gitarzystą i wokalistą Clemem Clempsonem i Markiem Clarkiem jako trio JCM. W tym roku ukazała się jedyna płyta tej grupy „Heroes”.

Polskę odwiedził kilkakrotnie – najpierw w składzie United Jazz + Rock Ensemble na Pop Session w Operze Leśnej w Sopocie w 1980 roku i cztery lata później na Jazz Jamboree w Warszawie oraz z reaktywowanym Colosseum w Sopocie (1995) i na Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty w roku 2011.

Jon Hiseman zmarł 12 czerwca 2018 roku na nowotwór mózgu. 21 czerwca obchodziłby 74 urodziny.

Marek Romański
Zobacz również

Freddy Cole

Legendarny amerykański wokalista i pianista zmarł 27 czerwca 2020 w Atlancie, Georgia. Więcej >>>

David Pituch

Amerykański saksofonista, wybitny pedagog zmarł 23 czerwca 2020 w Evanston, Illinois. Więcej >>>

Keith Tippett

Brytyjski pianista, kompozytor i aranżer zmarł w wieku 72 lat 14 czerwca 2020. Więcej >>>

Lennie Niehaus

Amerykański saksofonista altowy i kompozytor muzyki filmowej zmarł 28 maja 2020. Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu