Coda
fot. Hans Kumpf

Jon Hiseman

Marek Romański


Brytyjski perkusista, współzałożyciel grupy Colosseum, zmarł 12 czerwca 2018.

Jon Hisemanswoje muzyczne szlify zdobywał w najważniejszych grupach brytyjskiej sceny blues-rockowej. Najpierw w 1966 dołączył do zespołu Graham Bond Organisation, gdzie zastąpił samego Gingera Bakera, który odszedł do supergrupy Cream. Później zasilił szeregi f Bluesbreakers Johna Mayalla (z tą formacją nagrał w 1968 r. znakomity album „Bare Wires” z m.in. późniejszym gitarzystą The Rolling Stones Mickiem Taylorem w składzie). To właśnie u Mayalla poznał basistę Tony’ego Reevesa oraz saksofonistę Dicka Heckstall-Smitha, z którymi postanowił założyć własny zespół Colosseum. Pierwsze wcielenie tej grupy nagrało jedynie cztery albumy: „Those Who Are About To Die Salute You” (1969), „Valentyne Suite” (1969), „Daughter Of Time” (1970) i „Colosseum Live” (1971). Wszystkie uważane są za kamienie milowe na drodze rozwoju jazz-rocka i rocka progresywnego.

Po rozpadzie Colosseum Hiseman założył grupę Tempest, w której towarzyszyli mu m.in. gitarzysta Allan Holdsworth i basista Mark Clarke. W 1974 r. wystartował z Colosseum II o wybitnie jazz-rockowym profilu, w którym obok niego grali m.in. Clarke, gitarzysta Gary Moore, klawiszowiec Don Airey oraz basista Neil Murraya Z tym zespołem nagrał trzy płyty: „Strange New Flesh” (1976), „Electric Savage” (1977), „War Dance” (1977).

W późniejszych latach grał m.in. w międzynarodowej konstelacji United Jazz + Rock Ensemble, obok takich gwiazd jak m.in. Wolfgang Dauner, Volker Kriegel, Eberhard Weber, Albert Mangelsdorff, Ian Carr, Ack van Rooyen, Kenny Wheeler, Charlie Mariano i  jego żona saksofonistka Barbara Thompson. Przez 10 lat współpracował również ze słynnym kompozytorem i aranżerem Andrew Lloyd Webberem. Na początku lat 80. założył własne studio nagraniowe koło swojego domu, w którym razem z żoną nagrywał liczne ścieżki dźwiękowe do filmów i programów telewizyjnych.

W 1994 reaktywował Colosseum, z którym nagrał trzy albumy: „Bread & Circuses” (1997), „Tomorrow’s Blues” (2003) i „Time On Our Side” (2014). Pożegnalny koncert tej formacji miał miejsce w lutym 2015 r. w Londynie.

Hiseman był aktywny aż do końca. W ostatnich latach występował i nagrywał z byłymi muzykami Colosseum: gitarzystą i wokalistą Clemem Clempsonem i Markiem Clarkiem jako trio JCM. W tym roku ukazała się jedyna płyta tej grupy „Heroes”.

Polskę odwiedził kilkakrotnie – najpierw w składzie United Jazz + Rock Ensemble na Pop Session w Operze Leśnej w Sopocie w 1980 roku i cztery lata później na Jazz Jamboree w Warszawie oraz z reaktywowanym Colosseum w Sopocie (1995) i na Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty w roku 2011.

Jon Hiseman zmarł 12 czerwca 2018 roku na nowotwór mózgu. 21 czerwca obchodziłby 74 urodziny.

Marek Romański
Zobacz również

Antoni Żarski

Ratownik GOPR, pasjonat narciarstwa, przed laty perkusista jazzowy, zmarł 18 stycznia 2021. Więcej >>>

Maria Koterbska

Jedna z najwybitniejszych artystek polskiej estrady zmarła 18 stycznia 2021 w Bielsku-Białej. Więcej >>>

Sammy Nestico

Wybitny amerykański kompozytor, aranżer i bandleader zmarł 17 stycznia 2021 roku. Więcej >>>

Howard Johnson

Najwybitniejszy tubista jazzu nowoczesnego, multiinstrumentalista, zmarł w Nowym Jorku 11 stycznia 2021 roku. Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu