Listy
Louis Armstrong i Janusz Kurek

Louis Armstrong na polskich znaczkach pocztowych

Janusz Kurek


List Otwarty skierowany do muzyków, wokalistów, kompozytorów, klubów jazzowych, stowarzyszeń, tancerzy, aktorów, dziennikarzy, fanów jazzu, melomanów i wszystkich ludzi dobrej woli ceniących rolę kultury w ludzkim życiu, dla których postać Louisa Armstronga – króla jazzu coś znaczy w ich życiu.

Ponad 40 lat temu miałem zaszczyt spotkać się z Louisem w Waszyngtonie. Wówczas byłem młodym pianistą z Polski, z którym światowej sławy muzyk chciał normalnie, po ludzku porozmawiać. To było dla mnie ogromne przeżycie, które do dziś pamiętam ze szczegółami, jakby to wszystko zdarzyło się wczoraj.

Siedem lat temu zostałem zaproszony do Nowego Jorku – jako jedyna osoba z naszego kraju – na uroczyste otwarcie Muzeum Louisa Armstronga w Jego domu. Dyrektorowi Mike’owi Cogswellowi, który doprowadził do powstania muzeum, przekazałem rzeźbę Louisa Armstronga dłuta znakomitego śląskiego rzeźbiarza – Zygmunta Brachmańskiego.

W 2011 roku przypada jubileusz 110 rocznicy urodzin i 40 rocznicy śmierci wielkiego Satchmo, o czym pewnie nie wszyscy pamiętają. Trzy lata temu oficjalnie zwróciłem się do Pana Andrzeja Polakowskiego – Dyrektora Generalnego Poczty Polskiej z obywatelską inicjatywą wydania z tej okazji znaczka pocztowego lub serii znaczków upamiętniającej Louisa Armstronga.

Dzieła polskich artystów: Marka Szmidla – malarza z Warszawy (namalował dwa portrety Louisa), jak również rzeźba Zygmunta Brachmańskiego, mogą być przydatne do opracowania projektu graficznego takiego znaczka lub serii znaczków. Polski twórczy akcent ma w tym potencjalnym przedsięwzięciu istotne znaczenie, bo muzyka w wykonaniu tego genialnego artysty z całą pewnością odegrała wielką rolę w upowszechnieniu jazzu w naszym kraju.

Moja inicjatywa została ze zrozumieniem przyjęta przez Dyrekcję Generalną Poczty Polskiej. Świadczy o tym odpowiedź, jaką otrzymałem, w której stwierdzono, że jest to „ciekawa propozycja tematyczna” i zostaje dołączona do dokumentacji zawierającej propozycje do planu emisji znaczków pocztowych na rok 2011.

Dotychczas otrzymałem dla mojej inicjatywy pisemne poparcie wybitnych muzyków, profesorów, rektorów wyższych uczelni, dziennikarzy, posłów, melomanów, z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego prof. Jerzym Buzkiem na czele. Dokumenty te systematycznie przekazuję Dyrektorowi Generalnemu Poczty Polskiej.

Głęboko wierzę, że wszyscy Adresaci tego listu przyłączą się do poparcia dla tej sprawy. Tym samym moja skromna inicjatywa z marzenia stanie się rzeczywistością i Poczta Polska w 2011 roku wyemituje znaczki pocztowe z Louisem Armstrongiem w 110 rocznicę Jego urodzin i 40 rocznicę śmierci.

Mam nadzieję, że całe polskie środowisko jazzowe pisemnie poprze moją inicjatywę, za co z góry bardzo dziękuję.

Janusz Kurek
Skr. Pocztowa nr 1091
40-001 Katowice
ARRKOKAY@ka.onet.pl

 


Zobacz również

MKJazz Foto 2020 – Sprostowanie

MKJazz Foto 2020 – Sprostowanie  Więcej >>>

Potrójny błąd

Inny reżyser, inny kompozytor, inny film Więcej >>>

Sprostowanie

Wkradły się błędy do Jazz Forum 12/2018 oraz 1-2/2019 Więcej >>>

Sprostowanie

Do wywiadu z Branfordem Marsalisem wkradły się błędy (12/2015 Jazz Forum). Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu