Książki

Maciej Afanasjew „Pasaże jazzowe na skrzypce”
wyd. Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego, Bydgoszcz 2014

Recenzję opublikowano w numerze 6/2015 Jazz Forum

Maciej Afanasjew: Pasaże jazzowe na skrzypceNakładem bydgoskiej Akademii Muzycznej ukazały się „Pasaże jazzowe na skrzypce” autorstwa Macieja Afanasjewa. Ponieważ nasz mały muzyczny rynek zawsze cierpiał na brak polskojęzycznych podręczników i książek traktujących jazz poważnie i akademicko, należy przyjąć z radością tę publikację. Co ważne,  może ona posłużyć wielu różnym instrumentalistom, nie tylko skrzypkom.

Nie należy traktować tej pracy zbyt fundamentalnie, szczególnie jeśli chodzi o teorię harmonii jazzowej (zresztą sam autor odsyła chętnych do bardziej obszernych prac). Czytelnik jakoś sobie poradzi z zestawieniem obok siebie akordu G major z tym samym akordem z septymą w basie (fis) i nazwanym akordem Fis dur, który nie ma tercji, kwinty i septymy. Przy zapowiadanych wydaniach na altówkę i wiolonczelę, korekta będzie zapewne dokładniejsza i np. w akordzie G9+ nie będzie dźwięków ces i b, tylko h i ais. 

Ale takie drobiażdżki nie powinny przysłonić sukcesu, jakim jest wydanie tej pozycji. Brawo dla autora i Akademii w Bydgoszczy – czekamy na następne jazzowe publikacje.

Ryszard BorowskiZobacz również

Komeda. Osobiste życie jazzu

Biografię Komedy autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej recenzuje Michał Wilczyński Więcej >>>

Jam Session

Najnowsze dzieło kontrabasisty Jacka Niedzieli-Meiry recenzuje Krystian Brodacki. Więcej >>>

Rockowisko Trójmiasta

Ważącą ponad 3 kilogramy księgę Stanisława Danielewicza i Marcina Jacobsona recenzuje Leszek Gnoiński. Więcej >>>

Coltrane według Coltrane’a

Stanisław Danielewicz recenzuje książkę, którą opracował Chris DeVito, a przełożył na polski Filip Łobodziński. Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu