Koncerty
Marek Napiórkowski

Marek Napiórkowski - 20 lat na scenie

Monika Okrój


Podczas Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego Gitara 2009 jeden z naszych najwybitniejszych polskich gitarzystów obchodził 20-lecie pracy artystycznej. Marek Napiórkowski jedynym takim koncertem w Polsce uczcił ten jubileusz na scenie Impartu 22 listopada.

Koncert był wyjątkowy z wielu względów. Napiórkowski do udziału zaprosił gości, z którymi, jak sam podkreślał, miał ogromne szczęście do tej pory współpracować. Na scenie pojawili się: Anna Maria Jopek, Dorota Miśkiewicz, Henryk
Miśkiewicz, Artur Lesicki, a sekcję rytmiczną tworzyli Michał Tokaj, Robert Kubiszyn i Paweł Dobrowolski. Jubilat zaprezentował utwory z różnych albumów, o odmiennych charakterach brzmienia, a nawet stylach – wspomnienie zespołu Funky Groove, duetu z Arturem Lesickim jeszcze z wrocławskich czasów, projektów solowych „Nap” i „Wolno”,­ i wreszcie energetycznego Full Drive, oraz nagrań z Dorotą Miśkiewicz i Anną Marią Jopek.

Rotacja na scenie była spora, dzięki temu program koncertu był przekrojowy, przeplatany od czasu do czasu wspomnieniami, życzeniami kolejnych muzyków, którzy nie kryli sympatii do solenizanta. Ania Jopek podczas muzycznego przekomarzania się z bohaterem wieczoru, okraszonego wymianą czułości, stwierdziła ze śmiechem, że to absolutnie nieprofesjonalne biorąc pod uwagę ich zachowanie na scenie.

Koncert dopełniło uroczyste wręczenie jubilatowi Złotej Płyty za album „Wolno”, będące potwierdzeniem muzycznej dyspozycji naszego gitarzysty. Ta wspaniała atmosfera, doskonała akustyka i „drive”, który towarzyszył muzykom – przyjaciołom sprawiły, że trzygodzinny koncert był jednym z najlepiej przyjętych wydarzeń festiwalu Gitara 2009.

Monika Okrój

Artykuł opublikowany w JAZZ FORUM 1-2/2010


Zobacz również

Peter Brötzmann w Pardon, To Tu

Pójście na koncert Petera Brötzmanna przypomina decyzję o tym, czy chcemy skoczyć na bungee,… Więcej >>>

Adam Bałdych Sextet w 12on14

Spotkanie tych znakomitych muzyków na jednej scenie dawało szansę zarówno na ciekawą fuzję ich… Więcej >>>

Jazzmani dla bezdomnych

W warszawskim klubie Harenda odbył się 31 marca koncert charytatywny, z którego dochód w… Więcej >>>

Anna Maria Jopek & Gonzalo Rubalcaba

Koncert w warszawskim teatrze Roma (28 marca, mniej więcej w połowie całej trasy koncertowej)… Więcej >>>

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm   
Dokument bez tytułu