Listy

Message from MaestroZ zainteresowaniem przeczytałem w JAZZ FORUM 7-8/2014 artykuł Krystiana Brodackiego „Horace Silver. Przedostatni z największych” o zmarłym w ub. roku gigancie fortepianu. Autor opowiada o swoim spotkaniu z tym współtwórcą hard bopu i utalentowanym kompozytorze (The Preacher, Doodlin’, Nica’s Dream) podczas festiwalu Umbria Jazz w Perugii w 1985 roku. Przypomniałem sobie, że rok później, 30 lipca 1986, i ja miałem szczęście wysłuchać koncertu Silvera oraz zamienić z nim kilka słów. Było to w chicagowskim klubie George’s. Nad wejściem do klubu wisiał baner „The Horace Silver Quintet. The Legendary Jazz Pianist”.

Silver po raz pierwszy wystąpił z wokalistą (Andym Beyem), który głos potraktował instrumentalnie, wyśpiewując atrakcyjne unisona z saksofonistą Bobem Malikiem. Atrakcją był utwór My Spirit’s with You z suity „Message from Maestro”, napisany przez Silvera na cześć Duke’a Ellingtona.

Dopiero niedawno sięgnąłem do swojego archiwum, znajdując informatory dotyczące ówczesnych chicagowskich imprez jazzowych, a wśród nich ulotkę z klubu George’s z własnoręcznymi pozdrowieniami od Silvera dla czytelników Jazz Forum.  Przesyłam redakcji ten dokument sprzed 30 lat.

Krzysztof Karpiński


Zobacz również

MKJazz Foto 2020 – Sprostowanie

MKJazz Foto 2020 – Sprostowanie  Więcej >>>

Potrójny błąd

Inny reżyser, inny kompozytor, inny film Więcej >>>

Sprostowanie

Wkradły się błędy do Jazz Forum 12/2018 oraz 1-2/2019 Więcej >>>

Sprostowanie

Do wywiadu z Branfordem Marsalisem wkradły się błędy (12/2015 Jazz Forum). Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
 
Dokument bez tytułu