Coda

fot. Anna KowalczykMichał Giercuszkiewicz

Marcin Jacobson


Legendarny perkusista polskiego rocka i bluesa zmarł 27 lipca 2020 w Katowicach.

Michał Giercuszkiewicz „Gier” grał na perkusji w zespołach Apogeum, Kwadrat, Dżem, Bezdomne Psy, Śląska Grupa Bluesowa. Współpracował z takimi tuzami, jak Tadeusz Nalepa, Martyna Jakubowicz, Elżbieta Mielczarek, Jan i Józef Skrzek, Irek Dudek, Leszek Winder i wieloma innymi. Miał na koncie ponad trzydzieści płyt.

Urodził się 29 września 1954 w Katowicach. Był muzykiem uniwersalnym i cichą legendą polskiej sceny rockowej i bluesowej. Kochał ludzi. Był wolnym człowiekiem promieniującym refleksyjną pogodą ducha. Chadzał swoimi ścieżkami, bacząc by innym ich nie plątać.

Nasze tropy zaczęły się przecinać w połowie lat 70., gdy grywał zastępstwa w SBB. Po narodzinach ruchu Muzyki Młodej Generacji nasze losy splatały się coraz częściej, a Dżem połączył nas na ładnych kilka lat. Razem uczyliśmy się rock’n’rolla w siermiężnym PRL-u. Nie zdawaliśmy sobie wtedy sprawy z niebezpieczeństw, jakie on niesie z sobą.

Michał był bliskim kumplem Ryśka Riedla, z którym łączyła go nie tylko muzyka i braterstwo dusz, ale i toksyczne zauroczenie. Po swojemu starał się go chronić i był wobec niego skrajnie lojalny, za co zapłacił relegowaniem z zespołu, a po jego śmierci stał się celem krzywdzących oskarżeń i haniebnego hate’u.

Życie nie szczędziło mu kuksańców. Kilkakrotnie upadał, ale zawsze potrafił się podnieść. W końcu porzucił zgiełk wielkiego miasta i zamieszkał na tratwie na urokliwym końcu świata. Żył tam sobie w harmonii z przyrodą, ale pozostał aktywnym muzykiem. Jego życiorys to gotowy scenariusz do filmu, a dokonania świadczą, jak niezwykłą był osobowością. Zobacz również

Gary Peacock

Jeden z najwybitniejszych kontrabasistów współczesnego jazzu zmarł 4 września 2020 w Nowym Jorku. Więcej >>>

Grzegorz Mieczkowski

Nieodżałowany wydawca, projektant, edytor zmarł 29 sierpnia 2020. Więcej >>>

Hal Singer

Legendarny amerykański saksofonista i bandleader zmarł 18 sierpnia 2020 roku Więcej >>>

Marek Zaradniak

Wspaniały dziennikarz, znawca kultury i historii, zmarł 15 sierpnia 2020 roku. Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu