Coda

Mose AllisonKultowy amerykański pianista i wokalista zmarł 15 listopada 2016.

Artysta o unikalnym stylu, w którym mieszał elementy tradycyjnego bluesa i modern jazzu, kompozytor niezliczonych piosenek, autor osobliwych, pełnych ironii i humoru tekstów o literackich walorach.

Urodził  się 11 listopada  1927 roku na farmie w Delcie Missisipi. Od czwartego roku życia grał na fortepianie, studiował filozofię, w 1956 roku przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie nawiązał współpracę z takimi koryfeuszami jazzu jak Stan Getz, Al Cohn, Zoot Sims, czy Gerry Mulligan. Od następnej dekady poświęcił się Allison karierze solowej, śpiewając własne utwory i akompaniując sobie na fortepianie.

Jego twórczość była silną inspiracją dla gwiazd brytyjskiego rhythm and bluesa. Jego piosenki wykonywali m.in. Pete Townsend, John Mayall, Georgie Fame, Van Morrison. Morrison, Fame i Ben Sidran nagrali w hołdzie dla niego (i z jego udziałem) album „Tell Me Something: The Songs Of Mose Allison”, śpiewając m.in. jego słynny blues Parchman Farm, który to utwór sam Allison musiał wykonywać na prawie każdym koncercie.

W 2013 roku Mose Allison został uhonorowany za całokształt twórczości zaszczytnym  tytułem „NEA Jazz Master”.
Zobacz również

Michał Kulenty

Wybitny saksofonista i kompozytor zmarł 3 stycznia 2017 roku. Więcej >>>

Więcej nieba

Michała Kulentego żegna Piotr Rodowicz Więcej >>>

Alphonse Mouzon

Słynny amerykański drummer zmarł 15 grudnia 2016 roku. Więcej >>>

Victor Bailey

Amerykański wirtuoz gitary basowej zmarł 11 listopada 2016 roku.  Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu