Coda

Paweł JuszczenkoGitarzysta Paweł Juszczenko zmarł w Sopocie 17 lutego 2022 roku. Miał 77 lat.

Był w latach 60. XX wieku jednym z trójmiejskich muzyków, których kariera  była przykładem  konwergencji big-beatu, rhythm and bluesa, jazzu i muzyki brazylijskiej.

Urodził się  27 września 1944 roku w Warszawie. Jako nastolatek trafił do gdańskiego zespołu ABC rocka, który promieniował na środowisko big-beatu wyrafinowanymi aranżacjami. Obok Pawła, który otrzymał przydomek „Reson”, w zespole byli m.in. Paweł Rodziewicz (ts), Marianna Wróblewska (voc), Janusz Sławiński (p). Równolegle zaistniał inny zespół –  Elektron. Grali w nim i śpiewali m.in. Jerzy Kossela, Bernard Dornowski, Marek Szczepkowski, Henryk Zomerski,  Daniel Danielowski. Gdy nagle zmarł gitarzysta zespołu Witold Nowak, nie było lepszego wyboru niż zaproszenie  Juszczenki.

Tym składem zainteresował się Franciszek Walicki, właśnie tworzący Niebiesko-Czarnych.  Juszczenko znalazł się w pierwszej obsadzie nowej grupy. Nie zagrzał tam miejsca; miał własny pomysł na karierę, zafascynowany  stylem jazz-samba i  muzyką brazylijską. Gitarzystę doceniono na Jazzie nad Odrą w roku 1966 (wyróżnienie). Grał z najlepszymi: pianista jego kwartetu Wiesław Skuba na Jazzie nad Odrą  1967 zdobył główną nagrodę jako instrumentalista. Juszczenko w latach 60. publikował w miesięczniku „Jazz” porady dla gitarzystów; na koncertach jego tria i kwartetu  zawsze obecny był konsul brazylijski.

Stanisław DanielewiczZobacz również

Andrzej Korzyński

Jeden z największych kompozytorów muzyki filmowej zmarł 18 kwietnia 2022 roku. Więcej >>>

Charnett Moffett

Amerykański basista zmarł na atak serca 11 kwietnia 2022 roku w Stanford w Kalifornii.  Więcej >>>

Zbigniew Jaremko

Wybitny saksofonista, klarnecista, kompozytor i aranżer zmarł 2 marca 2022 roku. Więcej >>>

Gary Brooker

Brytyjski wokalista, pianista i kompozytor, lider Procol Harum zmarł 19 lutego 2022. Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu