Coda
fot. Andrzej Morąg

Artykuł opublikowany w Jazz Forum 10-11/2021

Piotr TomickiDziałacz jazzowy, organizator koncertów i festiwali, menedżer zespołów, zmarł 14 września 2021

Arkadiusz „Piotr” Tomicki  urodził się 21 czerwca 1946 roku w Wałbrzychu. W „branży” działał od początku lat 70. Początkowo próbował sił jako perkusista. Później bardziej pociągała go technika –  produkcja sprzętu i nagłaśnianie koncertów – najpierw studenckim Pałacyku, a później w PSJ na Łaziennej i w Klubie Rura. We wrocławskim PSJ działał od samego początku, od 1977 roku,  był członkiem-założycielem.

W 1981 roku  został  kierownikiem biura – Agencji Koncertowej wrocławskiego Oddziału PSJ i jako jej szef współorganizował festiwale Jazz nad Odrą,  Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Produkował m.in. słynny „wojenny” koncert na Wyspie Słodowej w maju 1982, przerwany wyłączeniem zasilania o godzinie 22.00  w trakcie występu String Connection.

Piotr, który telefonując do kolegów z branży przedstawiał się tajemniczo jako „PiTi”, był menedżerem wielu zespołów jazzowych. Zaczął w 1973 roku od grupy MSA 1111 – laureata Jazzu nad Odrą z 1977roku (Janusz Konefał, Mietek Jurecki, Zbigniew Szuba, Leszek Chalimoniuk). W łódzkiej Agencji PSJ „menedżerował” Kulpowiczowi , kiedy Sławek nagrywał i promował  płytę „Samarpan”. Organizował kilka edycji Blues Brothers Day Zdzisława Smektały.

Było go pełno na jazzowych wydarzeniach, bynajmniej nie w charakterze „kibica” Później, kiedy zrezygnował z aktywności w Stowarzyszeniu, próbował

z powodzeniem realizacji tv i wideo tworząc swój panel internetowej telewizji Jazz Fokus. Dokumentował koncerty w Rurze, jubileuszowe spotkania „bywalców”  Pałacyku, a  ostatnio koncerty we wrocławskim klubie Liverpool, gdzie co tydzień spotykali się weterani wrocławskiego jazzu, bluesa i rocka…

Pozostawił bogate archiwum. Zmarł we Wrocławiu. Miał 75 lat.

Wojtek Siwek

.Zobacz również

Damian Niewiński

Znakomity perkusista zmarł 5 listopada br. w Warszawie, w wieku 35 lat.  Więcej >>>

Zbigniew Bernolak

Legendarny gitarzysta basowy, jeden z pionierów polskiego big-beatu zmarł 17 października 2021 w Chicago Więcej >>>

Maciej Strzelczyk

Wybitny skrzypek zmarł nagle 28 września 2021 w Warszawie Więcej >>>

Paweł Tartanus

Znakomity bandżysta, gitarzysta i wokalista zmarł w Warszawie 17 września 2021 Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu