Coda

Rudy van GelderNajsłynniejszy inżynier dźwięku zmarł 25 sierpnia 2016 w Englewood Cliffs, NJ.

Żył 91 lat. Jego nazwisko wyryte jest na masterach tysięcy płyt, z których wiele stało się klasykami dyskografii jazzowej. Długa jest lista wielkich muzyków, z którymi współpracował: John Coltrane, Miles Davis, Thelonious Monk, Horace Silver, Art Blakey, Sonny Rollins. Joe Henderson, Freddie Hubbard, Wayne Shorter…

Rudy Van Gelder rejestrował nagrania dla różnych wytwórni płytowych –  Prestige, Impulse, CTI Records, ale najdłużej współpracował z firmą Blue Note. Był głównym architektem jej brzmienia, które współtworzył na takich płytach jak, Milesa Davisa „Walkin’”, Arta Blakeya „Night At Birdland Volumes 1 & 2”, Johna Coltrane’a „Blue Train” i „A Love Supreme”, Sonny’ego Rollinsa „Saxophone Colossus”, Herbie’ego Hancocka „Maiden Voyage”, Horace’a Silvera „Song For My Father”, czy Erica Dolphy’ego „Out To Lunch”.

Urodził się 2 listopada 1924 roku w Jersey City, New Jersey. Był fanem radia i muzyki. W 1946 roku zainstalował amatorskie studio w pokoju gościnnym swoich rodziców w Hackensack, New Jersey. 13 lat później otworzył własne profesjonalne studio w Englewood Cliffs, w którym pracował do końca życia. 

Nie był skory do wyjawiania sekretów swoich metod nagrywania. Mówił raczej, o celach, które chciał osiągnąć. Starał się, by brzmienie muzyki oddawało ducha ludzkiego i feeling, by było realistyczne, miało głębię i przestrzeń. Używał sprzętu najwyższej jakości. W roku 2009 został uhonorowany tytułem NEA Jazz Master. 

Paweł BrodowskiZobacz również

Cecil Taylor

Jeden z największych innowatorów jazzu, wybitny pianista zmarł 5 kwietnia 2018. Więcej >>>

Buell Neidlinger

Amerykański basista i wiolonczelista zmarł na atak serca 16 marca 2018.  Więcej >>>

Jerzy Milian

Legendarny wibrafonista, kompozytor, aranżer i dyrygent zmarł 7 marca 2018 roku. Więcej >>>

JERZY MILIAN: punkty zwrotne

Legendarny wibrafonista i bandleader zmarł 7 marca 2018 przeżywszy 82 lata. Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu