Coda

Rudy van GelderNajsłynniejszy inżynier dźwięku zmarł 25 sierpnia 2016 w Englewood Cliffs, NJ.

Żył 91 lat. Jego nazwisko wyryte jest na masterach tysięcy płyt, z których wiele stało się klasykami dyskografii jazzowej. Długa jest lista wielkich muzyków, z którymi współpracował: John Coltrane, Miles Davis, Thelonious Monk, Horace Silver, Art Blakey, Sonny Rollins. Joe Henderson, Freddie Hubbard, Wayne Shorter…

Rudy Van Gelder rejestrował nagrania dla różnych wytwórni płytowych –  Prestige, Impulse, CTI Records, ale najdłużej współpracował z firmą Blue Note. Był głównym architektem jej brzmienia, które współtworzył na takich płytach jak, Milesa Davisa „Walkin’”, Arta Blakeya „Night At Birdland Volumes 1 & 2”, Johna Coltrane’a „Blue Train” i „A Love Supreme”, Sonny’ego Rollinsa „Saxophone Colossus”, Herbie’ego Hancocka „Maiden Voyage”, Horace’a Silvera „Song For My Father”, czy Erica Dolphy’ego „Out To Lunch”.

Urodził się 2 listopada 1924 roku w Jersey City, New Jersey. Był fanem radia i muzyki. W 1946 roku zainstalował amatorskie studio w pokoju gościnnym swoich rodziców w Hackensack, New Jersey. 13 lat później otworzył własne profesjonalne studio w Englewood Cliffs, w którym pracował do końca życia. 

Nie był skory do wyjawiania sekretów swoich metod nagrywania. Mówił raczej, o celach, które chciał osiągnąć. Starał się, by brzmienie muzyki oddawało ducha ludzkiego i feeling, by było realistyczne, miało głębię i przestrzeń. Używał sprzętu najwyższej jakości. W roku 2009 został uhonorowany tytułem NEA Jazz Master. 

Paweł BrodowskiZobacz również

Misha Mengelberg

Holenderski pianista kompozytor zmarł 3 marca 2017 w Amsterdamie. Więcej >>>

Larry Coryell

Amerykański wirtuoz gitary zmarł 19 lutego 2017 roku w Nowym Jorku. Więcej >>>

Nikołaj Gromin

Słynny rosyjski gitarzysta zmarł 17 lutego 2017 roku w Kopenhadze. Więcej >>>

Krzysztof Tronczyński

Lekarz psychiatra, były wiceminister zdrowia, miłośnik jazzu zmarł 10 lutego w Łodzi. Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu