Coda
Ryszard Jasiński i Zofia Komedowa -
znowu razem
fot. Bogdan Nastula

Ryszard Jasiński

Paweł Brodowski


W sobotę 28 listopada zmarł w Bydgoszczy na atak serca Ryszard Jasiński, zasłużony działacz jazzowy, przez wiele lat prezes Oddziału Północnego PSJ, twórca Pomorskiej Jesieni Jazzowej, w ostatnich latach autor jazzowych audycji w radiu PiK. Miał 66 lat.

W latach 1966 - 68 występował jako śpiewający aktor w bydgoskim kabarecie „Eksces Wieczorny”. Na początku lat 70. uruchomił Oddział Północny Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego i kierował tą agendą do końca lat 80. Była to jedna z najbardziej dynamicznie działających tego typu placówek w Polsce. Pod jej szyldem zorganizował setki koncertów jazzowych, rockowych (Czesław Niemen) i kabaretowych (Andrzej Rosiewicz). Sztandarową imprezą Oddziału Pólnocnego była Pomorska Jesień Jazzowa, którą Ryszard Jasiński powołał do życia w 1975 roku – festiwal wędrowny z koncertami w Bydgoszczy, Gorzowie Wlkp., Szczecinie, Kołobrzegu, Koszalinie, Słupsku i Trójmieście.
Jego znakiem rozpoznawczym stał się „Klucz do Kariery” –
nagroda przyznawana głosami publiczności dla najlepszego
zespołu występującego na tym festiwalu.

W roku 1982 podjął razem z Andrzejem „Idonem” Wojciechowskim próbę stworzenia Muzeum Jazzu przy Muzeum miasta Łodzi. Na otwarciu zorganizował wielką fetę z okazji 35-lecia kariery artystycznej Zbyszka Namysłowskiego („Follow Namysłowski”). Gościem specjalnym tego wydarzenia był Willis Conover. Niestety cenne eksponaty i memorabilia tam zdeponowane podobno zaginęły... Rok później, również w Łodzi, zorganizował pierwszą edycję festiwalu filmów jazzowych Jazz Film Saloon (którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym był Krystian Brodacki).


W połowie lat 80. Ryszard Jasiński założył filie Oddziału Pomorskiego w Szczecinie (którą kierował Wacław Czech, odbywały się tam m.in. konkursy skrzypków jazzowych) i w Sopocie, w której to placówce działało przez kilka lat Archiwum Jazzu prowadzone przez Urszulę Delbowską. W 1986 roku zorganizował jubileusz 30-lecia legendarnego I Festiwalu Jazzowego w Sopocie, odtwarzając na ulicach nadmorskiego kurortu paradę nowoorleańską z udziałem muzyków weteranów, antycypując kolejne jubileusze tego historycznego wydarzenia w następnych dziesięcioleciach. Był też jednym z inicjatorów Małej Akademii Jazzu.

Jego idee i koncepcje przetrwały i znalazły kontynuatorów. Zarówno Małą Akademię Jazzu, jak i Pomorską Jesień Jazzową (obecnie pod nazwą Gorzów Jazz Celebration) organizuje od lat z powodzeniem Bogusław Dziekański z Gorzowa Wlkp.

W ostatnich kilkunastu latach, kiedy Oddział Północny przestał istnieć,  Ryszard Jasiński poświęcił się pasji prezentera radiowego, prowadząc w rozgłośni PiK cieszące się dużą popularnością audycje „Zwierzenia przy muzyce”, „Jazz Top” i „Jazz wiecznie młody”.

Ryszard pozostanie w naszej pamięci jako człowiek wielkiego temperamentu, pogodny, zawsze uśmiechnięty, obdarzony poczuciem humoru. Będzie go bardzo brakowało.

Paweł Brodowski


 


Zobacz również

Stephen Sondheim

Legendarny amerykański twórca teatru muzycznego zmarł 26 listopada 2012 roku.  Więcej >>>

Roman Syrek

Czołowy puzonista jazzowy, a także akordeonista, zmarł w nocy z 29 na 30 listopada… Więcej >>>

Bogdan Kulik

Znakomity perkusista i akordeonista, zmarł nagle 28 listopada 2021 roku w Kołobrzegu. Więcej >>>

Ack van Rooyen

Światowej sławy holenderski trębacz i flugelhornista zmarł 18 listopada 2021 r. w Hadze. Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu