Coda

Ryszard WolańskiZasłużony dziennikarz radiowy i telewizyjny zmarł 17 września 2020 w Warszawie.

Producent, znawca, kronikarz i popularyzator muzyki jazzowej i rozrywkowej, miał 77 lat.

Ryszard Wolański urodził się 25 lipca 1943 w Warszawie, był absolwentem warszawskiej PWSM, przez prawie pół wieku pracował w Polskim Radiu (od 1972 roku) i Telewizji (od 1978). Zrealizował niezliczone audycje radiowe, programy telewizyjne, reportaże i relacje z najważniejszych imprez i festiwali, m.in. Jazz Jamboree (w tym relację z koncertu Milesa Davisa w 1983 roku), Jazz nad Odrą, Old Jazz Meeting – Złota Tarka. Opracował „Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej” (zawierający również hasła biograficzne muzyków jazzowych), który to tytuł obejmuje cykl audycji radiowych i programów telewizyjnych (1982-2004), a także wydanie książkowe (1995), również w edycji multimedialnej (2003).

Pozostawił wiele innych książek o tematyce muzycznej i biografii gwiazd międzywojennego dwudziestolecia, m.in. „Już nie zapomnisz mnie. Opowieść o Henryku Warsie”, i „Eugeniusz Bodo. Już taki jestem zimny drań”. Napisał ponad 80 not biograficznych na okładkach płyt wydanych przez Polskie Nagrania oraz w serii Złota Kolekcja.

To właśnie Ryszard Wolański realizował telewizyjne relacje z dorocznych koncertów Jazz Top z udziałem zwycięzców ankiety czytelników magazynu JAZZ FORUM (przez 13 lat, w okresie 1987-2000). Był chyba głównym w Polsce propagatorem jazzu tradycyjnego, przez kilka lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego festiwalu Old Jazz Mee­ting Złota Tarka w Iławie. W 1995 roku uhonorowany został Złotą Tarką. Za swoją działalność odznaczony był m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Złotym Medalem Gloria Artis.

Pochowany został na cmentarzu na Wólce Węglowej w Warszawie 25 września. Po uroczystości pogrzebowej pożegnali Ryszarda Wolańskiego muzycy z zespołu Jurka Więckowskiego Modern Dixielanders Bluesem na Kwintę, zaś przy grobie nowoorleańskim zwyczajem zagrali dla przyjaciela St. James Infirmary oraz Świętych. Zobacz również

Toshinori Kondo

Japoński trębacz, guru awangardowej muzyki improwizowanej zmarł 17 października 2020 w Kawasaki.  Więcej >>>

Eddie van Halen

Amerykański wirtuoz gitary elektrycznej zmarł 6 października 2020 r. w Santa Monica. Miał 65 lat. Więcej >>>

Juliette Gréco

Legendarna aktorka i piosenkarka, muza paryskich egzystencjalistów i… Milesa Davisa, zmarła 23 września 2020. Więcej >>>

Ira Sullivan

Fenomenalny trębacz i saksofonista zmarł 21 września 2020 w Miami na Florydzie w wieku 89 lat. Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu