Coda

Ryszard WolańskiZasłużony dziennikarz radiowy i telewizyjny zmarł 17 września 2020 w Warszawie.

Producent, znawca, kronikarz i popularyzator muzyki jazzowej i rozrywkowej, miał 77 lat.

Ryszard Wolański urodził się 25 lipca 1943 w Warszawie, był absolwentem warszawskiej PWSM, przez prawie pół wieku pracował w Polskim Radiu (od 1972 roku) i Telewizji (od 1978). Zrealizował niezliczone audycje radiowe, programy telewizyjne, reportaże i relacje z najważniejszych imprez i festiwali, m.in. Jazz Jamboree (w tym relację z koncertu Milesa Davisa w 1983 roku), Jazz nad Odrą, Old Jazz Meeting – Złota Tarka. Opracował „Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej” (zawierający również hasła biograficzne muzyków jazzowych), który to tytuł obejmuje cykl audycji radiowych i programów telewizyjnych (1982-2004), a także wydanie książkowe (1995), również w edycji multimedialnej (2003).

Pozostawił wiele innych książek o tematyce muzycznej i biografii gwiazd międzywojennego dwudziestolecia, m.in. „Już nie zapomnisz mnie. Opowieść o Henryku Warsie”, i „Eugeniusz Bodo. Już taki jestem zimny drań”. Napisał ponad 80 not biograficznych na okładkach płyt wydanych przez Polskie Nagrania oraz w serii Złota Kolekcja.

To właśnie Ryszard Wolański realizował telewizyjne relacje z dorocznych koncertów Jazz Top z udziałem zwycięzców ankiety czytelników magazynu JAZZ FORUM (przez 13 lat, w okresie 1987-2000). Był chyba głównym w Polsce propagatorem jazzu tradycyjnego, przez kilka lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego festiwalu Old Jazz Mee­ting Złota Tarka w Iławie. W 1995 roku uhonorowany został Złotą Tarką. Za swoją działalność odznaczony był m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Złotym Medalem Gloria Artis.

Pochowany został na cmentarzu na Wólce Węglowej w Warszawie 25 września. Po uroczystości pogrzebowej pożegnali Ryszarda Wolańskiego muzycy z zespołu Jurka Więckowskiego Modern Dixielanders Bluesem na Kwintę, zaś przy grobie nowoorleańskim zwyczajem zagrali dla przyjaciela St. James Infirmary oraz Świętych. Zobacz również

Janusz Majewski

Wybitny reżyser i scenarzysta filmowy zmarł w Warszawie 10 stycznia 2024 roku. Więcej >>>

Jarek Małys

Jeden z czołowych polskich pianistów jazzowych zmarł 29 grudnia 2023 roku w Warszawie. Więcej >>>

Les McCann

Amerykański pianista i wokalista, innowator funky zmarł 29 grudnia 2023 roku. Więcej >>>

Marek Ałaszewski

Legendarny gitarzysta i wokalista, założyciel i lider zespołu Klan, zmarł 19 listopada 2023 w… Więcej >>>

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm   
Dokument bez tytułu