Coda
Sam Rivers
fot. Hans Kumpf

Sam Rivers

JF


26 grudnia ub.r. zmarł w Orlando na Florydzie w wieku 88 lat Sam Rivers, saksofonista, flecista, multiinstrumentalista i leader, jeden z pionierów nowojorskiej awangardy jazzu.

Urodził się w Oklahomie w 1923 roku. Wychował się na muzyce kościelnej, jego ojciec był śpiewakiem muzyki gospel, matka grała na fortepianie. Od fortepianu i skrzypiec zaczął Sam naukę muzyki, a kiedy w roku 1947 przeniósł się z rodziną do Chicago, zaczął też grać na saksofonie, flecie, puzonie i klarnecie basowym.

Studiował w konserwatorium w Bostonie. Tam występował w zespołach takich liderów jak Herb Pomeroy, Quincy Jones i Jaki Byard, prowadził też własne zespoły. Właśnie w jego grupie zadebiutował w 1959 r., mając niespełna 13 lat, perkusista Tony Williams. Później Williams zaprotegował Riversa Milesowi Davisowi na trasę po Japonii, gdy zespół Milesa opuścił George Coleman. Jeden z tych występów wydany został na płycie „Miles In Tokio”. Rivers wychowany był na Colemanie Hawkinsie i Lesterze Youngu, ale ciągnęło go do free. Jego prowokacyjne brzmienie nie pasowało do stylu Milesa. Na jego miejsce w Kwintecie Davisa przyszedł jesienią Wayne Shorter.

Rivers rozpoczął współpracę  z Blue Note udziałem w pierwszej autorskiej płycie Tony’ego Williamisa „Life Time”. Nagrał dla tej wytwórni cztery własne płyty, poczynając od „Fuchsia Swing Song” .

Pod koniec lat 70. przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie nawiązał współpracę m.in. z Cecilem Taylorem. Razem z żoną założył słynny loft Studio Rivbea na Bond Street w East Village, który w latach 70. był mekką nowojorskiej awangardy. W roku 1973 uczestniczył razem z Anthonym Braxtonem w ECM-owskiej sesji Dave’a Hollanda „Conference Of The Birds”. Pod koniec tamtej dekady prowadził własne trio, w którym grali Holland na kontrabasie i Barry Altschul na perkusji.

Tworzył kolejne formacje, m.in. także big band pod nazwą Rivbea Orchestra. Na przełomie lat 80. i 90. współpracował z Dizzym Gillespie’m. Był czynnym muzykiem do końca życia, po raz ostatni wystąpił na Florydzie w październiku ub.r.

 
 


Zobacz również

Georg Riedel

Legendarny szwedzki kontrabasista i kompozytor zmarł 25 lutego 2024. Więcej >>>

Janusz Nowotarski

Saksofonista, klarnecista, założyciel i lider Playing Family, zmarł 23 lutego 2024. Więcej >>>

Stanisław Zubel

Kontrabasista zespołu Flamingo zmarł 26 stycznia 2024 w Żukowie. Miał 77 lat. Więcej >>>

Dean Brown

Jeden z najwybitniejszych gitarzystów fusion jazzu zmarł 26 stycznia 2024 w Los Angeles. Więcej >>>

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm   
Dokument bez tytułu