Listy
Louis Armstrong

Satchmo na polskich znaczkach – apel o poparcie

Mikołaj Lipowski


Do redakcji JAZZ FORUM nadszedł list otwarty od Pana Janusza Kurka z Katowic. Prezydium Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, z którym skontaktowaliśmy się w tej sprawie, wyraziło pełną aprobatę dla tej obywatelskiej inicjatywy.

Kim był Louis Armstrong i co zrobił dla jazzu – nie trzeba naszym Czytelnikom tłumaczyć. Warto jedynie wspomnieć, że dawno temu było już bardzo blisko do koncertu tego wybitnego artysty w Polsce. Niestety zły los tak sprawił, że Armstrong wraz ze swoim zespołem nie doleciał do Warszawy. Nieodżałowany Andrzej Jaroszewski chyba coś przeczuwał, bo pojechał do stolicy ówczesnej Czechosłowacji, aby posłuchać i zrobić historyczny wywiad z tym wielkim jazzowym muzykiem. Po niedługim czasie dowiedzieliśmy się z doniesień prasowych, że już nigdy nie będziemy mogli usłyszeć i zobaczyć Satchmo na żywo. Przedwczesna śmierć artysty rozwiała nasze marzenia o Jego koncercie w Polsce.

Louis Armstrong wraz ze swoją muzyką stał się historyczną postacią symbolizującą jazz w kulturze światowej. Pozostawił po sobie nagrania, po które chętnie sięgamy, gdy chcemy głębiej pojąć i zrozumieć magię jazzu. Tak się jakoś złożyło, że jazz w Polsce zakorzenił się nie tylko jako zjawisko kulturowe, ale również jako zjawisko społeczne, utożsamiane z polskim poczuciem wolności. Właśnie dlatego spontaniczna obywatelska inicjatywa Janusza Kurka zasługuje na poparcie ze strony całego polskiego środowiska jazzowego i nie tylko. Z całą pewnością będziemy czuli dreszczyk emocji przyklejając na korespondencji znaczek pocztowy dedykowany Louisowi Armstrongowi z napisem Poczta Polska. Wiele wskazuje, iż  ta szansa jest realna, a ten fakt jeszcze raz oznajmi światu, że  Polacy kochają jazz. Znaczek pocztowy – niby mały kawałek zadrukowanego papieru – a może tak wiele dobrego zrobić.

Pomóżmy konkretnie temu przedsięwzięciu wysyłając swoje poparcie na wskazany w liście otwartym adres.

Mikołaj Lipowski

 


Zobacz również

MKJazz Foto 2020 – Sprostowanie

MKJazz Foto 2020 – Sprostowanie  Więcej >>>

Potrójny błąd

Inny reżyser, inny kompozytor, inny film Więcej >>>

Sprostowanie

Wkradły się błędy do Jazz Forum 12/2018 oraz 1-2/2019 Więcej >>>

Sprostowanie

Do wywiadu z Branfordem Marsalisem wkradły się błędy (12/2015 Jazz Forum). Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu