Coda
Tadeusz „Erroll” Kosiński

Tadeusz „Erroll” Kosiński

Iwona Kulas


20 sierpnia br. odszedł w wieku 80 lat Tadeusz „Erroll” Kosiński, jeden z prekursorów polskiego jazzu, pianista, aranżer, kompozytor, promotor i animator kultury.

Urodzony w Sanoku i wychowany za Bugiem. Tam zdobył kulturę, wiedzę, gry na fortepianie nauczyła go mama (pianistka po Konserwatorium Lwowskim).
Gruntowne wykształcenie muzyczne zdobył u profesorów: Jerzego Żurawlewa (twórcy Konkursu Chopinowskiego), Jana Bieleckiego i Ludomira Różyckiego. Przez kilka lat był słuchaczem Akademii Muzycznej w Katowicach i we Wrocławiu. Pierwsze doświadczenia profesjonalne zebrał na Śląsku w zespole Zygmunta Wicharego. Kierowane przez niego kwartety jazzowe odnosiły sukcesy na festiwalach studenckich. W 1957 roku uczestniczył w II Międzynarodowym
Festiwalu Jazzowym w Sopocie, jako lider zespołu Śląskiego Jazz Clubu.

„Erroll” – bo taki zyskał pseudonim od nazwiska jednego ze swoich idoli, Errolla Garnera – współpracował wtedy z takimi artystami jak Urszula Dudziak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Adam Makowicz, Andrzej Trzaskowski, Janusz Kozłowski. Akompaniował znanym artystom estrady lat 60. i 70., m.in. Ludwikowi Sempolińskiemu, Adolfowi Dymszy, Marii Koterbskiej, Jerzemu Połomskiemu. Stworzył i opracował 31 koncertów i programów estradowych (w tym musical) na zlecenie różnych instytucji artystycznych. Brał udział w filmach, jak np. „Nikt nie woła”, „Tarpany” Kazimierza Kutza, „Jak być kochaną” Wojciecha Jerzego Hasa. Współpracował z Telewizją Katowice, Telewizją Wrocław, Polskim Radiem Wrocław. Występował we Francji, Niemczech, Czechosłowacji, Nowym Jorku, na Bermudach.

Tadeusz Kosiński był współzałożycielem słynnego Śląskiego Jazz Clubu – najstarszego stowarzyszenia jazzowego w Polsce, ponadto Wrocławskiego Stowarzyszenia Jazzowego, Wałbrzyskiego Stowarzyszenia Jazzowego, Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Muzyki Jazzowej i Rozrywkowej i w ostatnim czasie Stowarzyszenia Promocji Kultury XXI wieku w Jeleniej Górze. Był członkiem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

Jako 73-latek wystąpił w polsko-niemieckiej sztuce „Vabanque” o stawaniu się i byciu starym, w reżyserii Sandry Strunz – jednej z najzdolniejszych reżyserek młodego pokolenia w Niemczech.

W ostatnich latach mieszkał w Jeleniej Górze i aktywnie działał w sferze muzyki jazzowej. To on zainicjował międzynarodowy Krokus Jazz Festival. To corocznie odbywający się konkurs młodych muzyków jazzowych o nagrodę „Złotego Krokusa” oraz festiwal gwiazd polskiego i zagranicznego jazzu. To jego zasługą jest, że już od blisko dziesięciu lat każdej jesieni gościmy w Jeleniej Górze muzyczne postacie z „najwyższej półki”. W uznaniu zasług Prezydent Miasta Jeleniej Góry wręczył mu w listopadzie 2011 roku nagrodę Honorowego Krokusa.

Jeżeli fundamentami kultury społeczności lokalnych są poszczególni ludzie, obdarzeni indywidualnością twórczą, to właśnie jednym z takich ludzi był Tadeusz „Erroll” Kosiński.

Pogrzeb odbędzie się w Jeleniej Górze w piątek, 24 sierpnia 2012 r., o godz. 13.00 na starym cmentarzu.

Iwona Kulas

 


Zobacz również

Janusz Skowron

Wybitny pianista zmarł 27 lutego 2019 po ciężkiej chorobie nowotworowej. Więcej >>>

Ira Gitler

Jeden z najbardziej wpływowych krytyków jazzowych zmarł  23 lutego 2019 w Nowym Jorku, przeżywszy 90 lat.  Więcej >>>

Grażyna Matuszkiewicz

Żona i muza Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza zmarła 19 lutego 2019 w wieku 85 lat. Więcej >>>

Jerzy Bożyk nie żyje

Legendarny wokalista i pianista jazzowy zmarł 16 lutego 2019. Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu