Coda

Artykuł opublikowany w Jazz Forum 1-2/2022

Tomasz RozwadowskiPublicysta i krytyk muzyczny, zmarł 17 grudnia 2021 w Warszawie po długiej chorobie.

W latach 1999-2019 pracował w redakcji „Dziennika Bałtyckiego” i pisywał dla JAZZ FORUM. Muzyka, film i literatura były jego pasją i o nich pisał najczęściej. Wychował się na punk-rocku, czuł jazz, ale najbardziej interesowały go formy otwarte we wszystkich ich odcieniach. Miał dobre pióro, imponował wiedzą, wyważonym zmysłem krytycznym i wyrafinowanym poczuciem humoru, którymi się jednak nie popisywał. Pisał rzeczowo i z sensem, ale tytanem pracy nie był, choć uczestniczył we wszystkich ważnych wydarzeniach kulturalnych, nie bacząc, czy redakcja go tam wysyła czy nie.

Regularnie bywał na festiwalach typu Opener, OFF-Festival, Jazz Jantar, Sopot Jazz Festival czy Molo Jazz, ale też na niszowych imprezach w małych klubach, gdzie najchętniej trzymał się w cieniu i mówił niewiele. Zmieniało się to diametralnie, gdy poruszyło się jakiś temat, który właśnie był dla niego ważny lub też gdy z rzadka zapowiadał koncerty i benefisy.

Wyglądał jak zdrożony Włóczykij z sagi Tove Jansson i taką miał osobowość – za długie włosy w nieładzie, luźne bluzy, na szyi słuchawki i szal, a na ramieniu chlebak, w którym zawsze nosił książki, płyty i zapasową paczkę papierosów.

Tomek Rozwadowski, zwany Rozwadem, urodził się 12 grudnia 1964 roku w Gdańsku. Ukończył V Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku-Oliwie i Polonistykę w Warszawie. Żył 57 lat. Był wolnym człowiekiem, który nie wadził nikomu, i takim pozostanie w mojej pamięci.

Marcin JacobsonZobacz również

Andrzej Korzyński

Jeden z największych kompozytorów muzyki filmowej zmarł 18 kwietnia 2022 roku. Więcej >>>

Charnett Moffett

Amerykański basista zmarł na atak serca 11 kwietnia 2022 roku w Stanford w Kalifornii.  Więcej >>>

Zbigniew Jaremko

Wybitny saksofonista, klarnecista, kompozytor i aranżer zmarł 2 marca 2022 roku. Więcej >>>

Gary Brooker

Brytyjski wokalista, pianista i kompozytor, lider Procol Harum zmarł 19 lutego 2022. Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu