Coda

Arykuł opublikowany w Jazz Forum 10-11/2021

Zbigniew BernolakLegendarny gitarzysta basowy, jeden z pionierów polskiego big-beatu zmarł 17 października 2021 w Chicago

Zbigniew Bernolak przed laty był filarem zespołów Niebiesko-Czarni i Polanie. Od ponad 30 lat mieszkał z rodziną w USA.

Urodził się 21 grudnia 1939 roku w Kwiercach koło Łucka na Wołyniu (obecnie Ukraina). Po wojnie z rodziną przeniósł się do Gdańska. Była to bardzo muzykalna rodzina – ojciec grał na skrzypcach i fortepianie, uczył w szkole śpiewu i prowadził chór, starszy brat Edward (dziś lat 85) i młodszy brat Wiesław (dziś lat 80) grali na gitarach, Zbyszek na wielu różnych instrumentach – na perkusji, gitarze, kontrabasie i akordeonie. Cała rodzina grała i śpiewała na domowych spotkaniach, również i trzy siostry: Maria, Barbara i Danuta.

Zbyszek uczył się w Liceum Ogólnokształcącym i Technikum Wychowania Fizycznego. Pod koniec lat 50. został powołany do wojska – podczas służby w Łomży grał w orkiestrze wojskowej, a po wyjściu z wojska muzykował amatorsko z różnymi zespołami. Pracował jako kierowca ciężarówki.

Punktem zwrotnym w jego karierze był angaż do zespołu Niebiesko-Czarni, do którego przyłączył się latem 1963 roku. Jako gitarzysta basowy wszedł na miejsce Henryka Zomerskiego. Razem z perkusistą Andrzejem Nebeskim tworzył wspaniałą sekcję rytmiczną zespołu, w którym grali wówczas: na fortepianie i organach Zbigniew Podgajny, na saksofonie Włodzimierz Wander, na gitarach Janusz Popławski i Krzysztof Klenczon, śpiewał m.in. Czesław Wydrzycki (wkrótce Niemen). W grudniu 1963 wyjechali na dwutygodniową serię koncertów w Paryskiej Olympii.

W 1965 najlepsi muzycy Niebiesko-Czarnych i Czerwono-Czarnych utworzyli pierwszą polską rockową super grupę Polanie: Wander, Nebeski, bracia Bernolakowie oraz gitarzysta-wokalista Piotr Puławski.  Wsławili się wspólnym tournee po Polsce z grupą The Animals i kilkumiesięcznym pobytem na Zachodzie, podczas którego występowali m.in. w legendarnym Star Clubie w Hamburgu, gdzie trzy lata wcześniej rezydowali Beatlesi. Gdy w 1968 roku Polanie rozwiązali się, Zbyszek Bernolak grał przez krótki okres w zespole ABC Andrzeja Nebeskiego i Quorum.

W 1972 razem z pierwszą żoną, piosenkarką Reginą Pisarek, wyjechał na kilka lat do Stanów, dokąd wrócił ponownie pod koniec lat 80. Do końca życia mieszkał z rodziną w Chicago, pracował w fabryce, grał w klubach polonijnych z zespołem Wandera, a także m.in. dixielandową grupą pianisty Włodzimierza Zuterka.

Jego drugą pasją była poezja, pisał piękne wiersze nasycone tęsknotą za ojczyzną. Zmarł po długiej chorobie. Pochowany został w Chicago na Cmentarzu Wszystkich Świętych.

Paweł BrodowskiZobacz również

Damian Niewiński

Znakomity perkusista zmarł 5 listopada br. w Warszawie, w wieku 35 lat.  Więcej >>>

Maciej Strzelczyk

Wybitny skrzypek zmarł nagle 28 września 2021 w Warszawie Więcej >>>

Paweł Tartanus

Znakomity bandżysta, gitarzysta i wokalista zmarł w Warszawie 17 września 2021 Więcej >>>

George Mraz

Jeden z najwybitniejszych kontrabasistów współczesnego jazzu, zmarł w Pradze 16 września 2021 roku. Miał… Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu