Wytwórnia: For Tune 0070 045

Three Card Molly;
Different Category;
Ivy;
Waltz for Geraldus;
Lush Life;
Bernie’s Tune

Muzycy: Kazimierz Jonkisz, perkusja; Ronnie Cuber, saksofon barytonowy, flet; Borys Janczarski, Tomasz Grzegorski, saksofon tenorowy; Robert Murakowski, trąbka; Jan Smoczyński, fortepian; Wojciech Pulcyn, kontrabas 

Recenzję opublikowano w numerze 10-11/2015 Jazz Forum.

6 Hours With Ronnie

Kazimierz Jonkisz Energy

  • Ocena - 4

Sam środek jazzu. Poszanowanie tradycji, znajomość Coltrane’a, niesamowity drive, feeling. Muzyka oparta na rytmie i harmonii – czasem modalnej (Three Card Molly Elvina Jonesa), czasem rozumianej bardziej tradycyjnie, ale też nowoczesnej. Piękne brzmienia trzech niskich saksofonów, proste aranżacje, które posługując się sprawdzonymi od kilkudziesięciu lat środkami (riffy dętych, wymienne czwórki, bac-kgroundy towarzyszące solówkom) działają niezawodnie. Znakomita technika i inwencja solistów. Świetnie akompaniująca sekcja rytmiczna, której poszczególni członkowie potrafią zagrać też piękne solo. Fantastyczna energia – bardzo dobrze nazwał swój zespół Kazimierz Jonkisz. Muzyka, która jest dla każdego prawdziwego fana jazzu jak woda i powietrze, oczywista i zarazem niezbędna do życia. Jednocześnie muzyka, która powinna być znana jak najszerzej, która może być odkryciem dla młodych, przyzwyczajanych do dziwnej muzyki free, „yassu” (nie przyjmuję do wiadomości istnienia takiego „stylu”) i innych wynalazków nie zawsze najwyższych lotów. To znakomicie, że dotychczasowi fani wydawnictwa For Tune będą mogli zetknąć się i z takim rodzajem twórczości.

Barytonista Ronnie Cuber ma dziś 74 lata, a zaczął grać z najbardziej znanymi muzykami już gdy miał lat 18. Był członkiem i solistą świetnych zespołów, prowadził także własne grupy. Miał swój udział w tworzeniu jazzu przez ostatnie 50 lat! To była wielka okazja by z muzykiem tej klasy nagrać płytę. W dodatku wszyscy polscy muzycy sprawdzili się nadzwyczajnie sekundując amerykańskiemu soliście na równych prawach. Niewielu jest w Polsce muzyków, którzy z taką swobodą mogliby towarzyszyć Cuberowi. Do tego niezbędne są nie tylko umiejętności techniczne, ale także dobra znajomość tradycji, umiejętność poruszania się w różnych stylach i natychmiastowego wzniesienia się na bardzo wysoki poziom. 

Cała płyta nagrana została podczas jednej sesji – i wiadomość tę polecam do przemyślenia wielu młodym muzykom.

Autor: Ryszard Borowski

Płyta miesiąca

Adam Bałdych Quintet/Agata Szymczewska

Legend

Linki
Z galerii

Jan Bebel - portfolio

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm