Wytwórnia: Grami CD 010

Bop Beat

Jerzy Małek Group

  • Ocena - 4

Red Neons Part One; Bop Beat; Get Up; Red Neons Part Two; The Quay; Don’t Ask Me Why; Street Dance; Red Neons part three
Muzycy: Jerzy Małek, trąbka, flugelhorn; Tomasz Grzegorski, saksofon tenorowy, klarnet basowy; Dariusz Herbarz, saksofon tenorowy; Radek Nowicki, saksofon tenorowy; Dominik Bukowski, wibrafon; Jan Smoczyński, organy Hammonda, fortepian elektryczny; Konrad Zemler, gitary; Sławek Jaskułke, Rhodes; Adam Kowalewski, Krzysztof Pacan, bas; Roman Ślefarski, perkusja; Bogusz Wekka, instr. perkusyjne; Mika Urbaniak, śpiew (3)

Jak to dobrze, że nareszcie została wydana ta oryginalna, nagrana trzy lata temu płyta. Wszystkie kompozycje wyszły spod pióra Jerzego Małka, jest to jego autorskie dzieło. Oczywiście, jak to jest w muzyce improwizowanej, duży wkład mieli tu też wszyscy wymienieni powyżej partnerzy. Skład jest interesujący – i znaczący. To wszystko muzycy, którzy się nawzajem lubią i cenią. Często grają razem ze sobą – w swoich zespołach, lub np. w Big Bandzie Zbigniewa Namysłowskiego.

Realizacja kompozycji Małka to zarazem mała manifestacja estetyczna tego pokolenia. Pomysły kompozytorskie jednego z naszych najlepszych trębaczy są bardzo interesujące, a zarazem są deklaracją, z jakimi nurtami chce być kojarzony ich twórca. Można doszukać się tu i fascynacji hard bopem (Bop Beat), hip-hopem (Get Up), muzyką Michaela Breckera (znakomite Don’t Ask Me Why i Red Neons Part Two). Jest także piękna ballada (ale oparta na mocnym, quasi rockowym beacie). Kompozycja Red Neons ma trzy wersje – i rzeczywiście był sens w umieszczeniu ich wszystkich na płycie. Uzupełniają się i pokazują szerokie możliwości aranżacyjne.

Znakomite, a czasem po prostu piękne solówki są ogromnym atutem tej muzyki. Najwięcej do powiedzenia ma tu bandleader, i słusznie. To jego płyta, jego muzyka, i nikt tak jak on tego nie zagra. Gra świetnie, ale nie tylko w trębaczach upatrywałbym odbiorców tej muzyki. To bardzo interesująca propozycja zdecydowanie młodych, ale już dojrzałych muzyków dla młodych, wrażliwych i wyrafinowanych odbiorców.

Autor: Ryszard Borowski

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm