Wytwórnia: Go North Records GNR01

Altair, Delta Scuti
Tau Pegasi
Omikron Eridani
Ypsilon Ursae Majoris
Pherkad
Delta Serpentis
Alkione
Zosma
Wega


Muzycy:
Dominik Bukowski - wibrafon;
Dominik Kisiel - fortepian, Fender Rhodes

Recenzja opublikowana w Jazz Forum 10-11/2021


Delta Scuti

Dominik Bukowski/Dominik Kisiel

W czasach pandemii muzycy jazzowi dysponują większą niż zazwyczaj ilością wolnego czasu. Część z nich wykorzystuje go, by częściej spoglądać w niebo. Do tej grupy należą Dominik Bukowski i Dominik Kisiel, którzy jak na artystów osiadłych w Gdańsku przystało, wędrują po mapie nieba śladami odkryć Jana Heweliusza. Gdański astronom pod koniec XVII w. opisał gwiazdozbiór Tarczy, w którym znajduje się pierwsza ze znanych gwiazd typu Delta Scuti, która dała nazwę całemu rodzajowi ciał niebieskich.

Gwiazdy tego typu posiadają zadziwiającą właściwość, mianowicie pulsują, a ową pulsację można przełożyć na dźwięki (co niedawno udało się grupie naukowców z Wielkiej Brytanii i Australii). Nie jest to, jak długo sądzono, pulsacja chaotyczna, a raczej ciąg nakładających się „linii melodycznych”. Odkrycie i uporządkowanie zasady rządzącej „muzyką gwiazd” dostarczyło inspiracji Dominikowi Bukowskiemu i Dominikowi Kisielowi do stworzenia bardzo szczególnego materiału muzycznego.

Utwory, które znalazły się na albumie „Delta Scuti”, zostały skomponowane w czasie rzeczywistym. Żaden z dźwięków nie został zapisany przed wejściem do studia, a mimo to sprawiają wrażenie doskonale przemyślanych. Przy tym płyta zachwyca nastrojem. Następujące jeden po drugim oniryczne, uwodzicielskie kompozycje wciągają bez reszty. Muzyka w istocie sprawia wrażenie „kosmicznej” i zdaje się oddawać stan swobodnego przemieszczania się w międzygalaktycznej przestrzeni. Choć wokół panuje spokój – trudno nie odczuwać ekscytacji z powodu otaczającego bezkresu, kryjącego tak wiele nieznanego i niespodziewanego. Nie wiemy, co czeka nas za moment i muzycy również tego nie wiedzą. Dopiero gdy spod ich palców wydobywają się kolejne frazy, porządkują je odkrywając przed słuchaczem coraz to nowe konstelacje.

Wypełniony nieoczywistą muzyką album „Delta Scuti” jest jednym z najpiękniejszych tegorocznych wydawnictw jazzowych i z pewnością ucieszy nie tylko miłośników spoglądania na rozgwieżdżony nieboskłon.

Autor: Rafał Zbrzeski (Radio Kraków)

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm