Wytwórnia: ECM 2381 (dystrybucja Universal)

Gefion;
Copenhagen;
And They All Came Marching Out of the Woods;
White;
Lyskaster;
Airport Poem;
Oktober;
Ending

Muzycy: Jakob Bro, gitara; Thomas Morgan, kontrabas; Jon Christensen, perkusja

Recenzję opublikowano w numerze 3/2015 Jazz Forum.


Gefion

Jakob Bro

  • Ocena - 4

Gefion to w nordyckiej mitologii bogini rolnictwa. Kiedy poprosiła króla o ziemię, by mogła uprawiać rolę, ten oświadczył, że dostanie tyle ile będzie w stanie zaorać w ciągu jednego dnia. Gefion zamieniła więc swoich czterech synów w woły i zaorała wielki szmat ziemi, który stał się wyspą Zelandią. Później bogini poślubiła jednego z synów boga Odyna i dała początek rodowi królów Danii.

Wydany przez słynną firmę ECM krążek duńskiego gitarzysty i kompozytora, Jakoba Bro, jest właściwie koncept albumem. Opowiada o jego ojczyźnie. O wrażeniach i uczuciach, jakie wiążą się z konkretnymi miejscami w Danii, ale także z porami roku, z oczekiwaniem na lotnisku, ze wspomnieniami z dzieciństwa...

Jest tu miejsce na typowo skandynawską melancholię, na eteryczne, ambientowe, przetworzone przez elektroniczne efekty plamy dźwiękowe. Nie brakuje też obrazów współczesnej Kopenhagi – dynamicznej, nowoczesnej, tętniącej wielokulturowym życiem.

Idealnie w ten kontekst wpasowała się sekcja rytmiczna złożona z amerykańskiego basisty Thomasa Morgana i norweskiego weterana Jona Christensena na perkusji. Kiedy trzeba grają subtelnie, kolorystycznie, tworząc i wypełniając przestrzeń, ale z równą maestrią potrafią wrzucić piąty bieg i napędzić muzyczną akcję motorycznym groove’em.

Bro nagrał piękny album o szerokiej palecie barw i nastrojów, czuć że to dźwięki płynące prosto z serca.


Autor: Marek Romański

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm