Wytwórnia: Art Sound

Hej w dzień narodzenia;
Mizerna cicha;
Wśród nocnej ciszy;
Szczedryk;
Cicha noc;
Boh predwicznyj;
Lulajże Jezuniu;
Oj, maluśki, maluśki;
Pójdźmy wszyscy do stajenki;
Idzie hyr;
Jezus malusieńki;
Nowa radist stała;
Spy, Isuse, spy;
Gdy Pan Jezus we drzwi puka;
Północ już była;
Dobry weczir Tobi;
Przybieżeli do Betlejem

Muzycy: Julia Sawicka, śpiew, fortepian; Hans Peter Salentin, trąbka, flugelhorn; Grzegorz Grocholski, trąbka; Piotr Baron, saksofony, klarnety; Klaudius Kovač, fortepian; Tomasz Ślotała, gitary; Andryj Melnyk, akordeon; Roman Chraniuk, kontrabas; Marcin Jahr, perkusja; Tomasz Osiecki, dilruba, sitar; Malwina Paszek, lira korbowa; Dumitru Harea, fletnia Pana

Recenzję opublikowano w numerze 12/2014 Jazz Forum.


Kolędy

Julia Sawicka Project

  • Ocena - 4

To prawda, że płyty z kolędami mają szczególny status, odżywają raz do roku na krótko, za to z dużą siłą wypełniają atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Julia Sawicka Project jak zwykle i takie założenie traktuje jak poważne wyzwanie artystyczne. Wydana w niezwykle wyszukanej formie płyta składa się z 17 nagrań, którymi są znane polskie kolędy i pięć ukraińskich zaśpiewanych w oryginalnym języku. To zestawienie ani na moment nie wydaje się przypadkowe, dzięki precyzyjnym zabiegom aranżacyjnym wszystko się finezyjnie miesza i przenika.

Oczywiście decydujący jest jazzowy kostium muzyki, pełen lekkości, nasycony synkopowanymi rytmami, frazami i solówkami zwłaszcza Piotra Barona i Hansa Petera Salentina. Wykorzystywane oryginalne instrumenty powodują, że pojawia się na płycie wymiar multikulturowy, do głosu dochodzą skale góralskie, bałkańskie i arabskie. Wystarczyło zestawić akordeon i fletnię Pana, lub wprowadzić brzmienie liry korbowej i sitaru, by nadać egzotycznego charakteru utworom Idzie hyr, Nowa radist stała i Gdy Pan Jezus we drzwi puka. Kolęda Wśród nocnej ciszy brzmi jak ballada folkowa, Lulajże Jezuniu kusi bardzo impresjonistycznym ujęciem, Oj, maluśki maluśki ma coś ze wschodniej medytacji, a Pójdźmy wszyscy do stajenki to brawurowe rockabilly. Julia Sawicka prostymi środkami zapewnia czystość przekazu tekstów i urok linii wokalnych. Całemu zespołowi udało się uciec od religijnego patosu tego typu muzyki i zachować jej wewnętrzne piękno.


Autor: Ryszard Gloger

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm