Wytwórnia: GAD Records 039

Last Glimpses of Memory; Woman; Good News; Lonely in the Rain; I’m Gonna...

Muzycy: Marek Ałaszewski, gitara, śpiew; Tomasz Jaśkiewicz, gitara; Bronisław Suchanek, gitara basowa; Janusz Stefański, perkusja

Recenzję opublikowano w numerze 9/2016 Jazz Forum.


Live Finland 1972

Klan

  • Ocena - 4

Progresywno-bigbeatowy Klan uchodzi dziś za jeden z najbardziej ambitnych zespołów w historii polskiego rocka. Istniał krótko, jego gwiazda mocno zabłysnęła za sprawą albumu „Mrowisko”, ale później band nie zarejestrował tak dużo materiału, jak mogliby sobie życzyć tego fani i sami artyści. Co prawda GAD Records opublikował aż dwa krążki z niepublikowanymi wcześniej nagraniami – „Senne wędrówki” (2011) oraz „Nerwy miast” (2014) – ale to wciąż to samo oblicze grupy.

Tymczasem odnalazło się... pierwsze nagranie koncertowe! Zawiedzeni będą jednak ci, którzy liczą na „żywe” wykonanie utworów Z brzytwą na poziomki czy Taniec głodnego. Jest to drugie, zupełnie inne wcielenie Klanu, w którym na strzępach poprzedniego programu zbudowano freejazzowo-rockowy spektakl. Nie dziwi to jednak, gdy popatrzymy na skład. Poza liderującym Klanowi Markiem Ałaszewskim nie ma nikogo z czasów „Mrowiska”. Jest za to sekcja rytmiczna prosto z zespołu Tomasza Stańki oraz Tomasz Jaśkiewicz ze zlikwidowanej formacji Enigmatic Czesława Niemena.

Zagrany w Finlandii w 1972 roku koncert to efemeryczna sytuacja. Ałaszewski dostał propozycję zagrania „w zachodnim kraju”, zmontował zespół ze znajomych muzyków i wyruszył na jednorazowy występ – co tu dużo ukrywać – nie mając za sobą godzin prób z nowym składem. Stąd też zamiast standardowego repertuaru pojawia się przepięknie swawolne free, muzyka graniczna, balansująca pomiędzy technicznym zaawansowaniem jazzmanów, a otwartymi głowami gitarzystów, ciążąca wręcz w stronę awangardowego krautrocka – a pomiędzy tym, od czasu do czasu, rozpościera się „straceńczy”, bluesowy wokal lidera.

Autor: Barnaba Siegel

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm