Wytwórnia: Verve 0600406106537

 

​Blue Bossa Kujawiak
Goldaze
Variations on a Dance
There Is No Greater Love
Summertime
Adagio
Am I a Dreamer?
Furusato

 

Muzycy:
Makoto Ozone, Chick Corea, fortepian; Gary Burton, wibrafon; Anna Maria Jopek, Gayle Moran Corea, Misuzu Kanno, śpiew; Randy Brecker, trąbka; Paquito D’Rivera, klarnet; Jake Shimabukuro, ukulele; Christian McBride, Zach Brown, bas; Jeff Tain Wats, Eric Doob, perkusja; sekcja smyczkowa

Live & Let Live – Love for Japan

Makoto Ozone

  • Ocena - 4

Choć faktycznym autorem płyty jest znakomity japoński pianista, to skromność lub wyższe cele sprawiają, że jego nazwisko zostało umieszczone na okładce na końcu listy artystów biorących udział w projekcie. Tragedia, jaka nawiedziła Japonię w ubiegłym roku, wywołała, także w naszym kraju, szereg akcji artystycznych (przy okazji charytatywnych) będących symbolem solidaryzowania się z poszkodowanymi. Taki cel z pewnością przyświecał Ozone, który zarazem mógł się pochwalić licznymi koneksjami w wielkim jazzowym świecie. Album stanowi również rodzaj wizytówki, w przypadku Ozone to już drugi taki tytuł po „Treasure” z 2003 r., który również został nagrany z gronem znakomitości. Tym razem jednym z wybrańców stała się Anna Maria Jopek, co stanowi jej kolejny sukces – brawo!

Ozone uważany jest za pianistę jazzowego, ale należy pamiętać, że doskonale sobie radzi z muzyką klasyczną, którą również studiował, o czym nas przekonał podczas specjalnego koncertu w Filharmonii Narodowej w 2006 r. Choć wzorem pianisty pozostaje dla niego Oscar Peterson, to nieskrępowana technicznie pianistyka Ozone stanowi syntezę stylów i rozmaitych wpływów. Potrafi on sprostać niemal dowolnym wymaganiom kompanów, o czym zresztą świadczy niniejsza płyta.

Zbiór rozpoczyna uroczy standard Blue Bossa rozgrywany we wzorcowej harmonii, a znalezienie miejsca dla wibrafonu Burtona między dwoma fortepianami Corei i Ozone, to nie jest zadanie banalne. Na zasadzie kontrastu stylistycznego, ale nadal na bardzo wysokim poziomie wykonawczym dotykamy polskich klimatów w Kujawiaku, w którym delikatnej wokalizie Jopek towarzyszy rozmarzony fortepian lidera. Sztuka wokalna Jopek zdobyła uznanie wśród czołowych postaci sceny jazzowej, co nie znajduje przełożenia na zbliżanie się jej upodobań do środka jazzu, a wręcz przeciwnie.

Goldaze i There Is No Greater Love są przykładami mainstreamowego grania jazzu na najwyższym poziomie z udziałem takich asów jak Brecker, McBride i Watts; nic dodać, nic ująć. Te dwa utwory przedziela duet pianisty z Shimabukuro, mistrzem gry na ukulele. Fascynuje aura utworu, gdyż kompozycja Shimabukuro niesie w sobie odniesienia etniczne zarazem do Ameryki Południowej, Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

Kolejny zwrot stylistyczny przynosi ponownie trio Burton-Corea-Ozone, które towarzyszy popisom wokalnym Moran. W latach 70. jej sopran wspaniale spasowywał się z barytonem Stanleya Clarke’a w Return to Forever. Jej wokaliza posiada imponującą siłę, lecz mikrozawieszenia głosu, a przede wszystkim brak swingowania, wprawiają w konsternację. Akcja patetycznie wykonywanego przez nią Summertime wydaje się rozgrywać nie w cieple południa, a w pasie podbiegunowym.

Znacznie cieplej odbieramy interpretację Mozartowskiego Adagio z udziałem sekcji smyczkowej. W roli solisty wystąpił kubański koncertmistrz Paquito D’Rivera na klarnecie. Ten popisowy numer, gdzie ciepło swingu tak pięknie splata się z klasycznymi harmoniami, D’Rivera wykonywał kiedyś z formacją Irakere zdobywając zawsze rzęsiste oklaski. Am I a Dreamer to liryczna improwizacja Ozone oscylująca między klimatami klasycznymi a abstrakcją. Album zamyka akcentem japońskim piosenka Furusato (czyli dom) zaśpiewana wdzięcznym dziewczęcym głosikiem przez Misuzu.

Płyta dedykowana jest fanom Ozone (bo jego fortepian, bezbłędnie dający sobie radę w każdym kontekście, jest przez cały czas dobrze eksponowany), a także lubiącym muzyczne rozmaitości. Dochód z kompaktu został przeznaczony na pomoc dla tych, którzy jeszcze nie mogą się otrząsnąć fizycznie po koszmarnym tsunami i jego skutkach.

 

Autor: Cezary Gumiński

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm