Wytwórnia: Fenommedia FM 16-013

Tin patridha mu echasa;
I aghapi;
Fovos;
Kira Maro;
Tahon;
As ipothesume;
I pirkaja tis Thessalonikis;
Bassolis;
Bichail;
Esthir

Muzycy: Jorgos Skolias, śpiew; Marcin Oleś, kontrabas; Bartłomiej Oleś, perkusja

Recenzję opublikowano w numerze 4-5/2016 Jazz Forum.

Maggid

Oleś Brothers & Jorgos Skolias Sefardix

  • Ocena - 4

To już drugi album tego tria. Pomysłodawcą i animatorem spotkania znakomitego wokalisty greckiego pochodzenia z braćmi Olesiami był Miron Zajfert – twórca i organizator warszawskiego festiwalu Nowa Muzyka Żydowska.

Od początku koncepcja muzyczna zespołu polegała na spotkaniu improwizacyjnego żywiołu z muzyką etniczną – oczywiście w największym wymiarze tą utożsamianą z Żydami Sefardyjskimi. To jednak nie wszystko – słychać tu też bałkańskie (przede wszystkim greckie) koneksje Jorgosa Skoliasa. Poza tym jego szeroka skala środków wyrazowych obejmuje inspiracje sięgające wielu kultur i tradycji. Z czasem muzyka grupy okrzepła, wyklarowała się spójna i konsekwentna formuła pozwalająca zarówno poszaleć improwizacyjnie wszystkim muzykom, jak i wydobyć całą siłę przekazu muzyki etnicznej.

Nie brakuje tu porywającej, tanecznej motoryki, jak choćby w I Aghapi. Jest też miejsce na tajemniczość i mistycyzm np. w otwierającym Tin patridha mu echasa, czy Fovos. Słuchacze, których fascynuje wyobraźnia dźwiękowa i umiejętność tworzenia własnego, intrygującego świata dźwiękowego przez Olesiów, znajdą tu również sporo dla siebie.

Siła przekazu Skoliasa jest momentami porażająca, skala jego głosu wydaje się nie mieć granic, to wokalista totalny, potrafiący modulować głos w nieprawdopodobny sposób – zawsze w zgodzie z muzyczną akcją. Maggid to charyzmatyczny, wędrowny, żydowski kaznodzieja, który zarabiał na życie długimi, barwnymi i przeplatanymi anegdotami kazaniami. Analogia z naszym wokalistą nasuwa się sama.

Autor: Marek Romański

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm