Wytwórnia: Polskie Radio PRCD 1713

Petite Fleur; W niebiesiech; Night Lakes; Summer 69; Telecountry; Coffee with Salt; Dedykacja; Obsession; Menel Blues; Blue Jam; Evora; OłówMuzycy: Krzysztof Ścierański, gitara basowa, fretless, gitara elektryczna; Marek Napiórkowski, gitara elektryczna; Zbigniew Jakubek, Witold Janiak, Michał Łyczek, instr. klawiszowe; Michał Kobojek, saksofon, Przemek Kuczyński, perkusja; Thomas Sanchez, instr. perkusyjne

Recenzję opublikowano w numerze 4-5/2014 Jazz Forum

Night Lakes

Krzysztof Ścierański

  • Ocena - 4.5

Krzysztof Ścierański, wybitny polski basista, gra koncerty i nagrywa płyty z czołowymi muzykami improwizującymi naszego kraju. Znany jest także z fascynujących recitali, jakie od wielu lat wykonuje publicznie. Stanowi klasę samą dla siebie. Jest doskonały w każdym stylu nieklasycznym, ale na swoim autorskim krążku preferuje smooth jazz. Ten z najwyższej półki. Taki, który tworzył Jaco Pastorius, i taki, który proponują nadal m.in. The Yellowjackets, Lee Ritenour, Dave Grusin, Tom Scott i Marcus Miller. Ten smooth jazz zawiera elementy jazzu (także rocka, latino i funky), a do tego wymaga jeszcze największych umiejętności wykonawczych. Prezentujące go utwory są zawsze doskonale skomponowane i po mistrzowsku zaaranżowane. I tylko pozornie są nieskomplikowane, bo słucha się ich z przyjemnością i inspirują nastroje optymistyczne.

Krzysztof Ścierański jest autorem wszystkich dwunastu kompozycji znajdujących się na „Night Lakes”. Stanowią one znaczące spektrum smoothjazzowych odwołań stylistycznych i wyrazowych. Ów kanon estetyczny wszyscy zaproszeni przez Ścierańskiego do współpracy wykonawcy tworzą w sposób doskonały. Oczywiście sam lider ma tu najwięcej do zaoferowania. Ale brawa należą się wszystkim.

Autor: Piotr Kałużny

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm