Wytwórnia: Polskie Radio 5907812244194

2012

String Connection

  • Ocena - 4

Istrian Sideways; Croatia on My Mind; El Juguete; Das Salzperlspiel; Obsession; Saranjeet Kaur; Cien Kilos De Papas; O czym marzą dziewczyny Muzycy: Krzesimir Dębski, skrzypce; Andrzej Olejniczak, saksofony; Janusz Skowron, fortepian, instr. klawiszowe; Krzysztof Ścierański, gitara basowa; Krzysztof Przybyłowicz, perkusja

Krzesimir Dębski, absolwent klasycznej uczelni muzycznej, wybitny skrzypek, kompozytor i dyrygent postanowił przypomnieć się fanom po długim okresie działania na obrzeżach jazzu, lub zupełnie poza nim. W latach 80. jego String Connection była jedną z czołowych formacji naszej sceny jazzowej, a samego Dębskiego uznawano za kolejnego, po Urbaniaku i Seifercie, kontynuatora wielkiej tradycji polskiej wiolinistyki. Potrafił nie tylko wybornie grać na skrzypcach, ale też pisać wpadające w ucho tematy jazzowe, piosenki i większe formy; był też (i jest nadal) znakomitym aranżerem. Jego wszechstronność doceniło kino (sukces muzyki do „Quo Vadis”) i telewizja, w latach 90. nazwisko Dębskiego kojarzyło się wielu z muzyką do seriali.

Najnowsza płyta String Connection nagrana pod kierunkiem Dębskiego zawiera muzykę wakacyjno-relaksową, dźwięki, które potrafią rozgrzać i wprowadzić w dobry nastrój. Znajdujemy tu klimaty z okolic ciepłych mórz – od Chorwacji po Jamajkę i obie Ameryki oraz kolorową mieszankę stylów popularnych w latach 70. i 80. (fusion, funky, etno, pop, country). Muzyka jest oparta na melodyjnych motywach i powtarzających się pochodach akordowych, które stanowią bazę dla solistów. Ważnym elementem jest humor, choć okazał się on nie tak finezyjny, jak można było oczekiwać. Dębski ani przez chwilę nie stara się być poważny, cały czas robi „oko” do słuchacza, a czasami potrafi nawet wprowadzić go w stan lekkiej konsternacji. Kiedy słuchałem świetnych solówek lidera i Olejniczaka (którego gra jest tutaj – i dobrze! – mocno eksponowana), czułem się w miarę komfortowo, natomiast przy finałowej piosence w wykonaniu Anny Jurksztowicz, zaczęły mnie dopadać wątpliwości – czy aby twórcy nie przekraczają właśnie granicy dobrego smaku?

„2012” to album skierowany do szerokiego grona słuchaczy (w tym wiernych fanów grupy Dębskiego), ceniących sobie muzykę lekką, bezpretensjonalną i perfekcyjnie wykonywaną.

Autor: Bogdan Chmura

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm