Wytwórnia: ECM 2151

The River Of Anyder

Stefano Battaglia Trio

  • Ocena - 3.5

Minas Tirith; The River of Anyder; Ararat Dance; Return to Bensalem; Nowhere Song; Sham-bha-lah; Bensalem; Anagoor; Ararat Prayer; Anywhere Song
Muzycy: Stefano Battaglia, fortepian; Salvatore Maiore, kontrabas; Roberto Dani, perkusja

Pochodzący z Mediolanu pianista Stefano Battaglia należy już od dawna do „stajni” firmy ECM, ale po raz pierwszy mamy tu do czynienia z nagraniem jego stałego tria, w którym wspierają go znakomici instrumentaliści – kontrabasista Salvatore Maiore i perkusista Roberto Dani.

Battaglia nim rozpoczął przygodę z jazzem, był pianistą klasycznym. Wyraźnie to zresztą słychać również w jego bardziej improwizowanej twórczości. Początek tytułowej kompozycji omawianego albumu ma wszelkie cechy klasycznego preludium, a i w dalszej części płyty nie brakuje nawiązań do tradycji europejskiej pianistyki. Wyniesiona z konserwatoryjnej edukacji technika pozwala mu na operowanie szeroką skalą dynamiki – od pianissima dosłownie na granicy ciszy do (rzadko stosowanego) forte.

„The River Of Anyder” to podróż przez mityczne przestrzenie kreowane przez takich wizjonerów jak Thomas More, Tolkien, Rumi, Rimbaud, Hildegarda z Bingen, czy Francis Bacon. Muzyka całego tria pasuje jak ulał do naszych wyobrażeń o brzmieniu ECM – jest nastrojowa, trudna do jednoznacznego zaklasyfikowania, często modalna, melancholijna i jakby niedookreślona. Budzi skojarzenia z triem Torda Gustavsena, ale chyba jest jeszcze bardziej intymna i kameralna, i w odróżnieniu od Norwega od czasu do czasu wykorzystuje orientalne skale.

Dla wielbicieli brzmienia ECM będzie to kolejny kąsek do kolekcji. Jeśli jednak nie przepadacie za propozycjami Manfreda Eichera – lepiej sięgnąć po coś innego.

 

Autor: Marek Romański

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm