Wytwórnia: Lou & Rocked Boys

Moja ojczyzna; Sieroctwo; Ach, te oczy; Italiam, Italiam; Jednego serca; Sariusz; Pieśń Wernyhory; Moja piosnka; Twarzą do słońca; Pieśń od ziemi naszej

Muzycy:
Asia Pieczykolan, śpiew;
Marcin Kużdowicz, gitary, mandolina;
Szymon Orchowski, instr. klawiszowe;
Kuba Wojciechowski, gitara basowa;
Bogusz Stępak, perkusja, instr. perkusyjne;
gościnnie: Piotr Szwec, saksofony

Utwory z repertuaru Czesława Niemena

Soundrise

  • Ocena - 4

Wrocławska grupa Soundrise od kilku lat zgłębia i promuje muzykę Czesława Niemena. Zespół dał się szerzej poznać w 2009 r. podczas festiwalu Niemen Non Stop w Słupsku, skąd wywiózł II nagrodę. Później ogrywał repertuar przyszłego albumu m.in. na festiwalu Niemen – Pamięć w Bielsku-Białej oraz na Wiośnie Jazzowej w Zakopanem, wszędzie spotykając się z ciepłym przyjęciem publiczności.

Płyta zawiera utwory z dojrzałego okresu twórczości Niemena, kiedy to artysta komponował muzykę do tekstów Norwida, Asnyka, Słowackiego, wyjątek stanowi piosenka Ach, te oczy, pochodząca z czasów współpracy Niemena z grupą Niebiesko-Czarni. Soundrise nie odtwarza, nie imituje oryginałów, ale też nie idzie w kierunku nadinterpretacji czy, tak modnego dziś, „twórczego demontażu”. Główną ideą grupy, grającej w konwencji pop-rocka z domieszką elektroniki, etno i jazzu (w śladowej ilości), jest wydobywanie z muzyki Niemena uniwersalnych wartości i przybliżanie ich młodemu pokoleniu. Zespół precyzyjnie oddaje główny przekaz utworów źródłowych, proponując przy tym szereg autorskich rozwiązań. Dobrym przykładem własnego wkładu jest kompozycja Jednego serca, z ciekawą reharmonizacją i zdystansowanym wokalem. Z kolei Moja piosnka to chyba najpiękniejszy utwór albumu (i jeden z moich ulubionych) – proste środki (stopniowanie dynamiki i zagęszczanie faktury) okazały się bardzo skuteczne. Najbardziej dynamicznym utworem jest Sariusz – wrażenie robi zdecydowany głos wokalistki, aranż, sola gitary i saksofonu.

Asia Pieczykolan operuje głosem o jasnej barwie, czystej intonacji i zróżnicowanej ekspresji. Podobały mi się jej wokalizy w Mojej ojczyźnie i Sieroctwie, subtelne ozdobniki, sposób frazowania i płynne prowadzenie kantyleny. Muzycy Soundrise nie ograniczają się do akompaniowania wokalistce; grają intra, krótkie solówki, lub fragmenty czysto instrumentalne. Na oddzielną uwagę zasługuje gitarzysta Marcin Kużdowicz, „mózg zespołu”, który korzystając z elektronicznych przetworników dźwięku tworzy zróżnicowaną fakturę barw.

Dołączona do płyty wkładka zawiera teksty utworów (nie wiadomo, dlaczego tylko przy niektórych znalazły się daty ich powstania), zdjęcia zespołu, oraz podziękowania wykonawców. Szkoda, że zabrakło miejsca dla notek biograficznych muzyków, o których wiemy bardzo niewiele.

Autor: Bogdan Chmura

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm