Wytwórnia: Universal 2799881

Czas jak rzeka; Jednego serca; Wiem, że nie wrócisz; Dziwny jest ten świat; Sukces; Jeszcze sen; Stoję w oknie; Nim przyjdzie wiosna; Sen o Warszawie; Moja Ojczyzna

Muzycy:
Stanisław Soyka, śpiew, fortepian;
Antoni Gralak, trąbka;
Antoni Sojka, moog, instrumenty klawiszowe, loopy;
Przemek Greger, gitary;
Aleksander Korecki, saksofon, flet, klarnet basowy;
Marcin Lamch, kontrabas;
Kuba Sojka, perkusja, śpiew (5 i 8);
Zbyszek „Uhuru” Brysiak, instrumenty perkusyjne;
Tomasz Jaśkiewicz, gitara (3 i 10)

 

W Hołdzie Mistrzowi

Stanisław Soyka

  • Ocena - 4.5

Trzeba mieć wielką odwagę, aby nagrać płytę z kompozycjami Czesława Niemena, znanymi z jego niepowtarzalnych i jedynych w takim wyrazie interpretacji. Stanisław Soyka podjął się tego wyzwania i osiągnął cel z sukcesem. A to dlatego, że pozostał sobą. Nie imituje mistrza w śpiewie, a opracowania utworów odbiegają od oryginałów.

Krótko mówiąc, „W Hołdzie Mistrzowi”, nie jest albumem coverów. Stanowi samodzielne i interesujące dokonanie artystyczne, a piosenki Niemena uzyskały na nim nową jakość. Odwołują się bardziej do idiomu amerykańskiej muzyki folkowej i popularnej – tej z najwyższej półki – niż do panującego u nas, a w większości bardzo słabego, wzorca muzyki popowej. Dziesięć pozycji tworzy specyficzny klimat przesłania, o charakterze niemal transowym, z różnymi przestrzeniami akustycznymi wypełnionymi niebanalnymi aranżacjami (niekiedy nawiązującymi do wspaniałych opracowań zespołu Steely Dan). Ich interpretacje są pełne emocji i pasji. Wszyscy muzycy świetnie budują nastroje piosenek. Co jeszcze ważne, nie są one przegadane. Dobrze się ich słucha, a konkluzją po ich zapoznaniu jest kolejne potwierdzenie faktu, że Stanisław Soyka jest również mistrzem.

Symboliczną wymowę ma fakt udziału w tym nagraniu, w dwóch utworach, Tomasza Jaśkiewicza, nadwornego gitarzysty Czesława Niemena z czasów Akwareli i grupy Enigmatic.

 

Autor: Piotr Kałużny

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm